Celem głównym projektu jest uczynienie z Polski Południowej nowoczesnego i atrakcyjnego regionu w Europie. Ma tozostać osiągnięte dzięki realizacji trzech celów strategicznych:
- Europol śląsko-krakowski obszarem koncentracji innowacji i kreatywności, wyznaczającym trendy rozwojowe i wpisującym się w sieć najdynamiczniej rozwijających się metropolii europejskich,
- Polska Południowa przestrzenią partnerskiej współpracy na rzecz efektywnego wykorzystywania możliwości rozwojowych,
Polska Południowa miejscem przyciągającym ludzi, podmioty i inicjatywy wzmacniające potencjały makroregionu.
Projekt Strategii dla Rozwoju Polski Południowej wskazuje kluczowe działania, których realizacja ma przyczynić się nie tylko do przyspieszenia rozwoju gospodarczego tego obszaru, ale również do podniesienia jakości życia jego mieszkańców. W dokumencie znalazły się również propozycje projektów kluczowych.
Przyjęty dokument jest efektem prac zarządów województw: małopolskiego i śląskiego, wspieranych przez Rady Programową i Naukową, w skład których weszli parlamentarzyści, europosłowie, samorządowcy oraz eksperci z obu województw. Pracom nad strategią patronuje minister rozwoju regionalnego.
Główną zasadą przyświecającą pracom nad Strategią jest partnerstwo, rozumiane nie tylko jako ścisła współpraca oraz wzajemna odpowiedzialność obu regionów, ale również mobilizowanie podmiotów reprezentujących różnorodne środowiska oraz instytucje do podejmowania wspólnego wysiłku na rzecz rozwoju makroregionu. W ramach tak rozumianego partnerstwa przeprowadzono badanie ankietowe oraz prace warsztatowe do udziału, w których zaproszono szeroką reprezentację kluczowych środowisk i instytucji z województw małopolskiego i śląskiego.
Strategia dla Rozwoju Polski Południowej, nad którą samorządy obu regionów pracują od 2011 r. ma pomóc w zbudowaniu makroregionu, który zapewni konkurencyjność i wysoką pozycję obu województwom nie tylko w Polsce, ale także na mapie europejskich regionów. Oba regiony zamierzają postawić m.in. na rozwój kapitału intelektualnego, nauki i badań, turystyki oraz kultury. Na liście priorytetów współpracy znalazły się także: infrastruktura (w tym transport i działania przeciwpowodziowe), ochrona środowiska, rewitalizacja miast, współpraca transgraniczna, współpraca przedsiębiorstw, zwiększanie atrakcyjności rynku pracy, promocja wizerunku województw.
Projekt Strategii, w takim samym brzmieniu, zostal przyjęty także przez Zarząd Województwa Śląskiego.
Z projektem można zapoznać się TUTAJ