Małopolska to w dużej mierze obszary rolnicze. Ich rozwój, a także aktywizacja mieszkańców żyjących na terenach wiejskich to jeden z naszych priorytetów. Podczas licznych spotkań i rozmów czerpiemy inspirację od naszych sąsiadów, szukamy optymalnych rozwiązań, które pozwalają nam wspierać rozwój obszarów wiejskich, a następnie staramy się je wdrażać na naszym gruncie
– mówi wicemarszałek Stanisław Sorys.
Podczas wydarzenia Przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi ARGE Gubernator Dolnej Austrii dr Erwin Pröll podziękował wicemarszałkowi Stanisławowi Sorysowi za organizację XI Międzynarodowej Konferencji Naukowej Województwa Małopolskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Konferencja dotycząca współpracy europejskiej w zakresie rozwoju obszarów wiejskich odbyła się w październiku w Krakowie.
W czasie obrad wicemarszałek Sorys poinformował o działalności założonego w 2017 r. Instytutu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Krakowie, który jest wspólną inicjatywą Województwa Małopolskiego oraz powiatów: tarnowskiego, proszowickiego, miechowskiego i dąbrowskiego. Dodał, że inicjatywa ta ma na celu popularyzowania innowacyjnych badań naukowych wspierających rozwój obszarów wiejskich i wdrażania ich wyników. Pod koniec września br. Instytut zorganizował XII Międzynarodową Konferencję Naukową Województwa Małopolskiego i Uniwersytetu Rolniczego pt. "Rola kompleksowych prac urządzeniowych w rozwoju obszarów wiejskich". Wówczas w dyskusji wzięli udział także eksperci z Bawarii.
Przypomnijmy, Europejskie Stowarzyszenie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi ARGE zostało założone w roku 1989 jako platforma Austriackiego Forum Ekologicznego. Od lutego 2007 jest to niezależne stowarzyszenie, do którego członków zaliczają się europejskie regiony, kraje związkowe i państwa. Głównym obszarem zainteresowania ARGE jest odnowa wsi. To dzięki aktywności ARGE odnowa tych terenów z czasem przekształciła się w ważny instrument rozwoju społeczno-gospodarczego miejscowości wiejskich. W jej ramach, oprócz regionalnie budowanego poczucia odpowiedzialności za życie małych ojczyzn, duże znaczenie ma wykorzystanie miejscowych zasobów gospodarczych, przyrodniczych i kulturowych, a także czynników rozwoju o charakterze niematerialnym.