Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

O produktach regionalnych w Małopolskiej Szkole Gościnności

Rolnictwo
23 września 2015
Co świadczy o tym, że dany przysmak staje się produktem tradycyjnym? Czym różnią się między sobą wytwory lokalne, tradycyjne i regionalne – i co dają im certyfikaty? Na te i inne pytania uczniów Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach odpowiadał w środę wicemarszałek Wojciech Kozak. Jego wykład został przygotowany na zaproszenie dyrekcji.

– Małopolskie dziedzictwo kulinarne jest tak bogate, że wprowadzono wiele narzędzi, dzięki któremu nie tylko chronimy tradycyjne receptury dań i produktów, ale też promujemy producentów, by coraz więcej osób mogło cieszyć się tymi smakami – mówił w Myślenicach wicemarszałek Wojciech Kozak.

Podczas swojego wykładu wicemarszałek Wojciech Kozak przypomniał ok. 200 uczniom technikum z Małopolskiej Szkoły Gościnności, że obecnie na Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się 151 małopolskich specjałów. Przypomnijmy – o wpisaniu na nią decyduje ministerstwo rolnictwa, ale wcześniej każdy wniosek przechodzi ocenę formalną, jaką wydaje Rada ds. Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego. Jej przewodniczącym jest wicemarszałek Wojciech Kozak.

Warto dodać, że w unijnym Rejestrze Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych znajduje się 11 produktów regionalnych z Małopolski – najwięcej  ze wszystkich województw w Polsce. Wśród nich są m.in.: bryndza podhalańska, oscypek, redykołka, karp zatorski, fasola piękny Jaś z Doliny Dunajca.

(Biuro prasowe, fot. Małopolska Szkoła Gościnności)

Galeria zdjęć