Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Nasz region zachwyca dziedzictwem kulinarnym

Rolnictwo
03 grudnia 2018
Pod koniec listopada członkowie Sieci Dziedzictwo Kulinarne Małopolska gościli swoich kolegów po fachu z Opolszczyzny. Podczas kulinarnej podróży wizytujący przemierzyli nasze województwo wzdłuż i wszerz zachwycając się tym, co w Małopolsce najsmaczniejsze. Goście z ziemi opolskiej nie tylko rozkoszowali się małopolskimi produktami tradycyjnymi, regionalnymi i lokalnymi, ale także poznawali tajniki funkcjonowania poszczególnych gospodarstw, czerpali inspiracje i wymieniali swoje doświadczenia.

To była pierwsza tego typu wizyta w naszym regionie, będącym najmłodszym polskim członkiem Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Dziś Sieć Dziedzictwo Kulinarne Małopolska liczy już 33 członków. Podczas trzydniowej wizyty goście z południowo-zachodniego zakątka naszego kraju odwiedzili 13 małopolskich firm:

1. Pstrąg Ojcowski Magdalena Węgiel
2. Gospodarstwo Ekologiczne „Pszczółki” Agnieszka Król
3. Kopalnia Soli Wieliczka S.A.
4. Rzepka Janina - Firma Produkcyjno – Handlowo – Usługowa
5. Obiekt pasterski ”Bacówka u Jancoka”
6. Eko-Agroturystyczne Gospodarstwo Rolne Janiny i Bolesława Bobaków
7. Chatka Włóczykija Gospodarstwo Agroturystyczne Adama Gancarka
8. Fabryka Pasji Celka Ewelina Morys, Jamna
9. P.P.U.H. Tłocznia Maurer, Krzysztof Maurer
10. Restauracja „Bartna Chata” Gospodarstwo Pasieczne Sadecki Bartnik
11. Uzdrowisko Wysowa S.A.
12. Stary Dom Zdrojowy w Wysowej
13. Winnica Zadora

Dodatkowo mieli okazję posmakować produktów pochodzących z:

• Tłoczni Owoców Pawłowski Antoni Marcin Pawłowski,
• Gospodarstwa Wolica Danuta Rybska
• Gospodarstwa Pasiecznego „Kószka” Piotr Kołacz,
• Gospodarstwa Rolnego Kochniarczyk Zbigniew

Wizyta gości z Opolszczyzny będzie niewątpliwie przyczynkiem do częstszych spotkań ze smakiem. Wydarzenie to było szansą do nawiązania kontaktów biznesowych, które przełożą się na rozwój danych przedsiębiorstw oraz promocję naszego regionu poza jego granicami. A Małopolska ma się czym pochwalić – to gościnne, pełne smaku, kultury i tradycji miejsce, do którego zawsze warto wracać, by odkrywać i smakować je wciąż na nowo.

Przypomnijmy, że Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Małopolska ma na celu przede wszystkim promocję żywności naturalnej (tradycyjnej, lokalnej, regionalnej, ekologicznej). Od lipca 2014 roku Małopolska jest częścią Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, która istnieje od 1995 r. Skupia producentów, przetwórców, restauratorów, sprzedawców z poszczególnych regionów Europy, ma też na celu zachowanie i rozwój tradycji kulinarnych, charakterystycznych dla regionów. Regionalne Dziedzictwo Kulinarne można traktować jako specyficzny „znak jakości” dla żywności lokalnej, ekologicznej, naturalnej, tradycyjnej i regionalnej.

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM/Departament Rolnictwa