Instalacje, które już powstały na małopolskich rondach, jak i te, które pojawią się na nich w przyszłości, stworzą swego rodzaju sieć prezentującą tradycyjne elementy kultury naszego regionu. Inspiracją do powstania każdej z instalacji były elementy kultury tradycyjnej – zabytki, zbiory etnograficzne oraz lokalne przekazy ustne z różnych części Małopolski.
Na rondach w Muchówce i Wierzchosławicach stanęły instalacje inspirowane motywami kwiatowymi, ponieważ jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych wzorów regionalnych. Kwiaty pojawiają się bowiem na wstążkach, gorsetach, spódnicach, przy połach kaftanów i kołnierzach koszul oraz „opakowaniach” majątku panny młodej, wnoszonego przez nią do nowego gospodarstwa czyli na skrzyniach wiannych. Z kolei na rondzie w Proszowicach zainstalowano konstrukcje inspirowane motywami ptaków. To także niezwykle popularne w kulturze tradycyjnej motywy. Ptaki pojawiają się na ubraniach, sprzętach kuchennych i domowych, często są wykorzystywane do ozdoby wnętrz lub jako zabawki. Również na mieszkańców Krakowa i okolic oraz odwiedzjących region turystów, korzystających z lotniska w Balicach, czeka okazały i kolorowy smok wawelski - instalacja przestrzenna inspirowana zabawką autorstwa Zofii Stryjeńskiej, artystki i plastyczki dwudziestolecia międzywojennego. Wita on wszystkich na rondzie obok lotniska.
Każdy, kto wybierze się w rejony górskie będzie mógł już wkrótce podziwiać instalację na rondzie w Łysej Polanie. Tworzyć ją mają gwiazdy cyrklowe - motywy z architektury i sprzętów z Podhala, jeden z najbardziej uniwersalnych znaków ludzkości. To stary, magiczny symbol solarny pojawiający się w architekturze góralskiej, na sprzętach kuchennych i domowych, wreszcie na ubraniach i biżuterii. Nie tylko ozdabia, ale także chroni. Jest dowodem na uniwersalność kultury, nawet tej lokalnej.
Instalacje na rondach stanowią też swoisty system komunikacji regionu, wyróżniający wybrane lokalizacje. Wiosną wokół instalacji zostanie zasadzona roślinność, która dopełni projekty.