Tematem rozmów było między innymi znaczenie miast i regionów, które kształtują zieloną transformację na poziomie globalnym. Omawiano także wyniki Szczytu Przyszłości w ONZ.
Jednym z ważnych tematów poruszanych podczas posiedzenia komisji była przyszłość polityki klimatycznej UE, dostosowanie celów w zakresie łagodzenia zmiany klimatu i wyzwań związanych z przystosowaniem się do tychże zmian.
Zielona transformacja powiedzie się, jeśli na pierwszym miejscu postawimy konkurencyjność i będziemy chronić potencjał przemysłowy naszych regionów. Chciałbym również odnieść się do konkretnego punktu projektu opinii dotyczącego znacznego potencjału redukcji emisji w sektorach użytkowania gruntów i rolnictwa. Bardzo ważne jest, abyśmy podkreślili, że potencjał ten może być również zagrożony przez warunki naturalne, które wykraczają poza kontrolę zarządców gruntów. Pamiętajmy, że emisje gazów cieplarnianych z rolnictwa zmniejszyły się o 24% w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Musimy docenić wysiłki podejmowane przez rolników w tym zakresie
- mówił wicemarszałek Witold Kozłowski, podczas obrad Komisji i debaty nad opinią w sprawie przyszłości polityki klimatycznej Unii Europejskiej.
W ramach wydarzenia odbyła się także debata na temat znaczenia i miejsca dla zielonego programu działań w nowej kadencji UE. Dyskutowano o przyszłości polityki ekologicznej UE oraz o roli i możliwościach oferowanym miastom i regionom. Podsumowano także najnowsze wydarzenia na szczeblu UE w związku z nową kadencją ustawodawczą UE.
Kolejnym istotnym tematem była transformacja systemu w praktyce. Podczas sesji omówiono między innymi nowe możliwości oferowane w ramach głównych inicjatyw Unii Europejskiej, których celem jest wspieranie miast i regionów w dążeniu do neutralności klimatycznej.