W trakcie 25 sesji panelowych, zorganizowanych w ramach High Level Policy Conference, B2B Forum oraz Innovation Forum ponad 200 mówców dyskutowało i opracowywało rozwiązania dotyczące największych wyzwań stojących przed sektorem wodorowym. Kluczowe wnioski objęły potrzebę rozwoju podziemnego magazynowania wodoru, zapewnienie lepszego połączenia między wodorem a sektorem energetycznym, połączenie interesariuszy w łańcuchach wartości, wsparcie FID w budowaniu infrastruktury i zapewnienie odpowiedniego wsparcia finansowego dla aktywów, takich jak elektrolizery, które mogą zapewnić elastyczność sieci.
Wicemarszałek Witold Kozłowski spotkał się w stolicy Belgii z zagranicznymi wystawcami, ekspertami oraz członkami małopolskiej delegacji. Nasz region po raz pierwszy w historii wystąpił podczas Europejskiego Tygodnia Wodorowego w roli mecenasa imprezy oraz wystawcy. Od poniedziałku do piątku nasi reprezentanci wraz z zaproszonymi ekspertami ze świata nauki i biznesu prezentowali dokonania regionu na polu rozwoju technologii wodorowych oraz poszukiwali partnerów zainteresowanych rozwojem współpracy międzyregionalnej.
Podczas wizyty, która odbyła się w specjalnie przygotowanej strefie networkingowej małopolskiego stoiska, wicemarszałek Witold Kozłowski rozmawiał z dr Katarzyną Stec z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych Sieci Badawczej Łukasiewicz. Tematem spotkania była dynamika rozwoju technologii wodorowych w Małopolsce. Dr Stec wyraziła swoje uznanie do innowacyjności oraz współpracy ze środowiskiem naukowym. W rozmowie uczestniczyli Rafał Kosowski, dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego (UMWM) i jego zastępca Jerzy Kopeć oraz Dawid Gleń, p.o. dyrektora Departamentu Marketingu i Promocji UMWM.
Jerzy Kopeć, zastępca dyrektora Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i członek zarządu Inicjatywy Awangarda, uczestniczył w dwóch panelach dyskusyjnych zaaranżowanych w ramach B2B Forum i High Level Policy Conference. Wystąpienia dotyczące programowania polityki regionalnej na rzecz rozwoju wodoru oraz współpracy międzyregionalnej w odniesieniu do dolin wodorowych stanowiły kluczowy element strategii komunikowania o działaniach regionu podczas targów.
W swoich wypowiedziach Jerzy Kopeć podkreślał nie tylko konieczność dalszego pogłębiania kooperacji w ramach Projektu Pilotażowego Hydrogen Inicjatywy Awangarda w kontekście m.in. aplikowania o środki europejskie na rozwój innowacyjnych projektów wodorowych, ale także zwrócił uwagę na potencjał aktorów zaangażowanych w Śląsko-Małopolską Dolinę Wodorową. Zaapelował również o stworzenie pogłębionych analiz dotyczących wydatkowania środków na rozwój konkretnych przedsięwzięć wodorowych, które mogłyby być realizowane przez europejskie doliny wodorowe o różnym poziomie specjalizacji.
W ciągu czterech dni targów stoisko Małopolski odwiedziło wielu przedstawicieli sektora wodorowego z całego świata. Rozmowy obejmowały tematy związane z budowaniem sieci współpracy międzyregionalnej, a także skupiły się na konkretnych przedsięwzięciach dotyczących rozwoju technologii wodorowych w naszym regionie, z naciskiem na transport i przechowywanie wodoru. Wśród naszych gości znalazł się przede wszystkim szef Hydrogen Europe Jorgo Chatzimarkakis, który wraz Jerzym Kopciem, zastępcą dyrektora Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego podjął wątek członkostwa Małopolski w Hydrogen Europe oraz działań UE, we wsparciu gospodarki Małopolski. Na stoisku byli tez obecni goście z IMA Applus+ Drezno oraz delegacje z Wielkopolski, Normandii, Aragonii, Szkocji i Owernia-Rodan-Alpy (naszego regionu partnerskiego). Były również konsultacje z przedstawicielami amerykańskich technologii wodorowych, z dyrektorem Alex Savelli (Cummins Inc.).