W trakcie trzech paneli dyskusyjnych uczestnicy dowiedzieli się o przyszłych priorytetach UE w obszarze nauki, poznali instytucje działające w Brukseli, wspierające uczelnie w pozyskiwaniu środków europejskich oraz zapoznali się z dobrymi praktykami innych krajów w tym zakresie.
Przedstawiciele Komisji Europejskiej podkreślili konieczność nawiązywania bezpośrednich relacji i budowania międzynarodowych sojuszy. Na poparcie swych słów podali dane statystyczne, odzwierciedlające skuteczność polskich ośrodków badawczych w sięganiu po środki europejskie, w zestawieniu z innymi państwami członkowskimi UE.
Wniosek nasuwa się jeden: Polska plasuje się dużo niżej i ta pozycja z pewnością nie odpowiada potencjałowi polskiego środowiska naukowego ani jego ambicjom. Ożywiona i szczera wymiana poglądów zakończyła się postulatami, skierowanymi bezpośrednio do dr hab. Macieja Gduli, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Ostatnia sesja, moderowana przez Tomasza Poprawkę, dyrektora biura promocji Nauki PolSCA pozwoliła zaprezentować doświadczenia przedstawicielstw polskich regionów w Brukseli w zakresie wsparcia jakiego udzielają one swoim uczelniom. Cztery województwa: Małopolskie, Wielkopolskie, Pomorskie i Kujawsko-Pomorskie, przedstawiły swoje sukcesy i dobre praktyki. Jedną z nich jest członkostwo w europejskich sieciach współpracy, jak np. ERRIN – Sieć Współpracy Europejskich Regionów w zakresie Badań i Innowacji czy UnILiON – Nieformalna Sieć Biur Łącznikowych w Brukseli, reprezentujących najlepsze uniwersytety z Europy i Japonii. Dzięki nim, regiony mają dostęp do bieżących informacji o naborach projektów i nowych inicjatywach UE oraz mogą pozyskiwać wiarygodnych partnerów do projektów europejskich.
W seminarium wzięło udział ponad 70 osób, w tym przedstawiciele 32 polskich uczelni, pracownicy Komisji Europejskiej oraz instytucji europejskich, a także reprezentanci polskich instytucji w Brukseli: Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE, Biura Promocji Nauki "PolSCA" PAN, Biura NCBR w Brukseli, Związku Pracodawców Business & Science Poland oraz polskich biur regionalnych.
Dla przedstawicieli małopolskich uczelni była to także okazja do spotkania w węższym, regionalnym gronie z Zespołem Przedstawicielstwa Małopolski w Brukseli oraz dyrektorem biura promocji Nauki PolSCA Polskiej Akademii Nauk w Brukseli. Przedstawiciele Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Politechniki Krakowskiej, oraz Akademii Górniczo-Hutniczej wymienili poglądy na temat możliwości, a przede wszystkim korzyści jakie może przynieść utworzenie brukselskiego przedstawicielstwa małopolskich uczelni w stolicy Europy. Czy warto? Odpowiedź na to pytanie padła zarówno w trakcie spotkania jak i podczas seminarium.