Posiedzenie skoncentrowało się na priorytetach związanych z zieloną transformacją oraz planowaniu działań na nadchodzące lata 2025–2030. Ważnym punktem programu była debata poświęcona priorytetom polskiej prezydencji w kontekście zielonej transformacji, z uwzględnieniem kluczowych wyzwań klimatycznych i środowiskowych.
Komisja ENVE przeprowadziła także wymianę poglądów na temat opinii z własnej inicjatywy, która dotyczyła mobilizacji zasobów publicznych i prywatnych na działania związane z czystą transformacją na szczeblu lokalnym i regionalnym. Przyjęcie opinii w tej sprawie zaplanowano na maj 2025 roku. Wicemarszałek Kozłowski zabrał głos w dyskusji podkreślając, że miasta i regiony mają do odegrania znaczącą rolę w transformacji energetycznej, a wiele z nich już podejmuje działania w różnych obszarach. Samorządy muszą jednak zapewniać również ścisłą i ważną równowagę między polityką klimatyczną a ochroną lokalnych miejsc pracy i konkurencyjności gospodarek. Dodał także, powołując się na słowa Sprawozdawcy Komisji ENVE, że by zapewnić sprawiedliwą transformację kluczowe jest zrozumienie, że warunki i potrzeby różnią się w różnych częściach wspólnoty i nie ma jednego prostego rozwiązania dla wszystkich.
W programie znalazły się również raporty z udziału KR-u w kluczowych międzynarodowych wydarzeniach, takich jak Konferencja ONZ w sprawie zmiany klimatu (COP29 w Azerbejdżanie) oraz Konferencja ONZ na temat bioróżnorodności (COP16 w Kolumbii).
Spotkanie uzupełniła ceremonia podpisania planów działania KR-u z organizacjami partnerskimi, w tym ICLEI, Under2 Coalition oraz Climate KIC, podkreślając zaangażowanie w promowanie trwałego rozwoju na szczeblu lokalnym i międzynarodowym.
Posiedzenie było ważnym krokiem w kierunku realizacji ambitnych celów klimatycznych oraz wzmocnienia współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Komisja ENVE Europejskiego Komitetu Regionów – tj. Komisja Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii jest odpowiedzialna za koordynację prac Europejskiego Komitetu Regionów w dziedzinach związanych z Europejskim Zielonym Ładem, które obejmują: środowisko, różnorodność biologiczną, gospodarkę o obiegu zamkniętym, zmiany klimatu, energię i politykę kosmiczną. Na szczeblu globalnym Komisja odgrywa wiodącą rolę w zaangażowaniu KR-u na konferencjach ONZ dotyczących zmiany klimatu i różnorodności biologicznej.