Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Zmarła Maria Stangret-Kantor

Kultura
19 maja 2020
Maria Stangret-Kantor
fot. Cricoteka
15 maja w Warszawie odeszła wybitna malarka, aktorka i pisarka, która przez ponad trzy dekady towarzyszyła twórczej drodze Tadeusza Kantora, wizjonera polskiego teatru.

Maria Stangret-Kantor przyszła na świat w 1929 roku w podkrakowskich Strzelcach Wielkich. Studiowała malarstwo na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1957 roku wystąpiła w spektaklu Teatru Cricot 2 Cyrk”.  Tak zaczęła się trwająca ponad 3 dekady artystyczna współpraca artystki z Tadeuszem Kantorem. Brała udział niemal we wszystkich jego przedstawieniach. Podobnie jak on, była twórczo związana z Galerią Krzysztofory w KrakowieGalerią Foksal w Warszawie. Uczestniczyła również w wielu happeningach artysty. Poślubiła go w 1961 roku. 

Maria Stangret- Kantor była nie tylko towarzyszką życia i twórczości Tadeusza Kantora, ale przede wszystkim poszukującą, cenioną na całym świecie artystką. Z wielkim uznaniem spotykała się jej twórczość malarska. Pierwszy publiczny pokaz obrazów odbył się w 1963 roku w Galerii Brinken w Sztokholmie. Prace Marii Stangret-Kantor prezentowane były na ponad czterdziestu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych – w Polsce i za granicą. W dorobku artystki znajduje się także niezwykle oryginalne dzieło literackie - kolażowa „powieść bez końca”, która po latach ujrzała światło dzienne pt. „Dzień dziadka”.

Za swe dokonania artystyczne w 2009 roku została odznaczona złotym medalem Gloria Artis. Mieszkała i pracowała w Krakowie oraz w Hucisku koło Wieliczki.

W wydanych w 2016 roku wspomnieniach „Malując progi”, artystka napisała:

Kończę moją opowieść bez żadnej pointy, bo jej zwyczajnie nie mam. Nie wiem, czy jeszcze coś namaluję, tak jak nie wiem, czy malarstwo przetrwa w XXI wieku.

Wierzę, że tak.

Galeria zdjęć

Autor: Departament Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji/Cricoteka