Zaczynamy spacer galerią Dunajca – rzeką, która łączy pienińskie miejscowości: Czorsztyn, Sromowce, Szczawnicę i Krościenko, wpisując się w ich historię. Z naturalnym dziedzictwem regionu pienińskiego splata się dziedzictwo kulturowe. Wstępujemy w pieniński mikrokosmos – pogranicze kultur, wyznań, narodowości… Wkraczamy w XIII wiek, w czasy wznoszenia w Pieninach zamków obronnych i zakładania osad przez św. Kingę, kontynuujemy podróż w czasie, zaglądając do świątyń różnych wyznań i do tutejszych domów. Poznajemy mieszkańców wsi pienińskich, których łączyła wspólna gospodarka pasterska, podobne budownictwo, strój ludowy. Dowiadujemy się o ich charakterystycznych zajęciach – flisactwie u Górali i druciarstwie u Rusinów. Dalsza trasa wiedzie przez kurort w Szczawnicy i prowadzi nas aż do czasów współczesnych. Na wystawie będzie można poznać metody lecznicze dziewiętnastowiecznego uzdrowiska, odkryć urok dawnych szczawnickich plenerów i wnętrz. To tutaj będzie można poznać gości kąpielowych - wielu wywodzących się z elit arystokratycznych, naukowych, literackich, artystycznych, co było niezwykle istotne dla rozwoju kultury w tym regionie. Kończymy wędrówkę nad brzegiem Dunajca, na dawnej Drodze Pienińskiej – ulubionym miejscu spacerów gości szczawnickich.
Podróż ta będzie możliwa dzięki szczególnemu zaangażowaniu kilku osób: Barbary A. Węglarz, Magdaleny Kroh, Marii Marcinowskiej – autorek scenariusza wystawy, Agaty Woźniczki – autorki projektu aranżacyjnego oraz wykonawcy aranżacji - Studia METAFORMA
Zapraszamy na uroczyste otwarcie muzeum: 23 sierpnia 2014 ( sobota)
O godz. 11. 15 spod Dolnej Stacji Kolejki Linowej na Palenicę w Szczawnicy wyruszy barwny korowód dorożek z kapelami, zespołami i gośćmi.
O godz. 12.00 nastąpi pożegnanie dotychczasowej siedziby Muzeum Pienińskiego na Placu Dietla
O godz. 13.00 odbędzie się uroczyste otwarcie Muzeum w Szlachtowej z udziałem Pana Marka Sowy – Marszałka Województwa Małopolskiego
Otwarciu towarzyszyć będą kiermasz, pokazy rzemieślników
i rękodzielników (garncarze, koronczarki, prządki, rękawicznicy, hafciarki, malowanie na szkle, wyrób kwiatów z bibuły, wyrób oscypków, form na masło i sery, wyrób kierpców, pasów, spinek, wyrób kapeluszy góralskich) oraz pokazy kuchni regionalnych z degustacją potraw, występy zespołów folklorystycznych z Węgier, chór „Jaworczanie”, folklorystycznego zespołu dziecięcego „Juhasy” ze Szczawnicy, zespołu Regionalnego im. Jana Malinowskiego ze Szczawnicy. Programowi artystycznemu towarzyszyć będzie nauka śpiewu i tańca, oraz ludowa zabawa taneczna przy kapeli góralskiej (godz. 12.00-18.00.)
Adres: Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya
34-460 Szczawnica
Szlachtowa
ul. Łemkowska 37
e-mail:
tel: (0-18) 262 22 58Godziny otwarcia:
1 maja – 15 października
wtorek – niedziela 10.00 – 17.30 (ostatnie wejście na ekspozycję 16.45)
16 października – 30 kwietnia
wtorek – niedziela 10.00 – 15.30 (ostatnie wejście na ekspozycję 14.45)
(abur)