Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Międzynarodowego Biennale Architektury jest „Ludzki wymiar miejskich przestrzeni”. Myśl ta musiała zostać ujęta w pracach konkursowych, które oceniano w trzech kategoriach: projekty zrealizowane lub przeznaczone do realizacji, projekty koncepcyjne oraz seminarium, czyli kilkuminutowe referaty lub prezentacje. Natomiast nagrodę specjalną – Grand Prix MBA Kraków 2015 – przyznaje się jednej spośród trzech zwycięskich prac w powyższych kategoriach.
Prace konkursowe oceniało jury, w skład którego weszło międzynarodowe grono architektów i urbanistów: Romuald Loegler, Marta A. Urbańska, Piotr Lewicki, Peter Butenschon, Giovanni Multari, Claudio Nardi oraz Christopher Sharples.
Nagrody dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach wręczał Jacek Krupa z zarządu województwa. W kategorii projektów zrealizowanych najwyżej oceniono projekt przebudowy Placu Kossutha w Budapeszcie autorstwa Közti Zrt – Tima Studio. Najlepszym projektem koncepcyjnym wybrano propozycję duetu: Serena Barone i Martina Ciampi za "Decumano Maximus – Archeologia, architektura i starożytne miasto". Projekt ten otrzymał też Grand Prix Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2015. Natomiast najwyżej ocenioną przez jury prezentację przedstawili: Przemysław Chimczak i Tomasz Bojęć (BLOKBLOG). Swój projekt zatytułowali: „Miasta przyjazne starzeniu. Połączenie analiz przestrzennych i metod partycypacyjnych przy tworzeniu Masterplanów 60+”.
Za I miejsce w kategorii projektów zrealizowanych i koncepcyjnych zwycięzcy otrzymali po 12 tys. zł, natomiast laureat w kategorii seminarium – 10 tys. zł.
Międzynarodowe Biennale Architektury to konkurs, który w Krakowie ma już 30-letnią historię. W tym czasie zdążył zyskać renomę wydarzenia sprzyjającego wymianie poglądów i doświadczeń dla architektów i osób związanych z architekturą z całego świata.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawował Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa.
(Biuro prasowe)