Mszę inauguracyjną przy ołtarzu polowym Bazyliki św. Małgorzaty celebrował ks. Stanisław Kowalik w asyście księży: Aleksandra Piszczka oraz Louisa Jamby z Konga. Dzieci z zespołów uczestniczyły w liturgii, wygłaszały w swoim języku modlitwy, składały dary i śpiewały pieśni przy dźwiękach towarzyszących im kapel. Wygłoszona gwarą, przez ks. Stanisława Kowalika, homilia po raz pierwszy w historii festiwalu była tłumaczona na język angielski.
Po nabożeństwie odbyło się spotkanie zespołów z władzami miasta i regionu. Gości przyjęli w ratuszu wicemarszałek Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda, gospodarze Nowego Sącza: wiceprezydent Bożena Jawor i przewodniczący Rady Miasta Artur Czernecki, poseł na Sejm RP Andrzej Czerwiński oraz dyrektor Festiwalu Antoni Malczak.
Wieczorny koncert poprzedził barwny korowód, przekazanie symbolicznych kluczy do miasta oraz oficjalne powitanie zespołów.
- Już po raz osiemnasty - a więc mamy pełnoletniość - spotykamy się na sądeckim rynku i świętujemy razem z dziećmi piękną, światową kulturę. Ten festiwal dojrzał, jest wspaniałym znakiem markowym nie tylko Nowego Sącza, ale całej Małopolski - mówił wicemarszałek Leszek Zegzda, życząc zgromadzonym niezapomnianych wrażeń.
Uczestnikami XVIII Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór” są polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne reprezentujące różne grupy etniczne regionów górskich. W tegorocznej edycji uczestniczą: ALTUNIZADE HAFIZE ÖZAL ILKÖGRETIM OKULU FOLKLOR GRUBU (Turcja), CUNUNA CHIOARULUI (Rumunia), DYNAMIC ACADEMY OF LIBERAL ARTS (Indie), GABROVCHE (Bułgaria), PESNOHORKI (Kraj Ałtajski), SYUNIK (Armenia) oraz HONAJ z Łopusznej, MAŁY HAŚNIK z Żabnicy, MALI SŁOPNICZANIE ze Słopnic, PIECUCHY z Nawojowej, ZASADNIOKI z Zasadnego i ZBÓJNIK ze Skawicy.
Tłumy miłośników dziecięcego folkloru podziwiały występy barwnych grup, stanowiące zapowiedzi „dni narodowych” festiwalowego tygodnia. Każdy dzień dedykowany jest innej grupie zagranicznej, a wraz z nią na estradach prezentuje się bliźniaczy zespół polski. Oprócz występów w Nowym Sączu, tegoroczny Festiwal zagości w sześciu miejscowościach Małopolski na koncertach plenerowych w Krynicy, Muszynie, Piwnicznej, Szczawnicy, Kamienicy i Łącku.
Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR jest instytucja kultury Województwa Małopolskiego - Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, zaś współorganizatorami Samorząd Województwa Małopolskiego, Samorząd Nowego Sącza, Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Piwnicznej-Zdroju, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Muszynie, Thermaleo sp. z o.o. - Warszawa, Gminny Ośrodek Kultury w Łącku, Gminny Ośrodek Kultury w Kamienicy, parafia św. Małgorzaty w Nowym Sączu, Andrzej Woda – Klimkówka oraz Galeria Sandecja w Nowym Sączu.
Festiwal potrwa do 25 lipca. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia oraz program znajdują się na stronie: http://www.swietodziecigor.pl.
XVIII Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych "Święto Dzieci Gór" odbywa się pod honorowym patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz marszałka Województwa Małopolskiego Marka Nawary.
(jaug)