Misją Instytutu jest upamiętnianie, upowszechnianie i twórcze rozwijanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie Ojciec Święty Jan Paweł II oraz inspirowanie w oparciu o te wartości nowych inicjatyw o wymiarze uniwersalnym. Stąd idea wystawy, która z jednej strony jest wyrazem solidarności z walczącą Ukrainą, a z drugiej przypomina losy naszych narodów historycznie mocno związanych, którą łączy także postać Świętego Jana Pawła II.
Wystawa jest poświęcona Ojcu Świętemu - orędownikowi pokoju na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem Jego pobytu w Ukrainie w 2001 roku. Niezwykle mocne słowa, które zostały wówczas wypowiedziane zdają się być inspiracją do dzisiejszych bohaterskich czynów mieszkańców Ukrainy, gdyż przesłanie Jana Pawła II zachowało swoją aktualność i realizuje się w teraźniejszości.
Witam was wszystkich, umiłowani Ukraińcy, od Doniecka po Lwów, od Charkowa po Odessę i Symferopol! W słowie «Ukraina» rozbrzmiewa echo wielkości waszej Ojczyzny, której dzieje świadczą o jej szczególnym powołaniu jako pogranicza i bramy między Wschodem i Zachodem (z przemówienia powitalnego wygłoszonego przez Papieża, KIJÓW, 23 CZERWCA 2001, lotnisko w Boryspolu).
Wizyta ta była historycznie pierwszą pielgrzymka głowy Kościoła Katolickiego do Ukrainy, która na stałe wpisała się w dzieje tego narodu przeżywającego dziś gehennę wojny.
Wystawa jest przygotowana w ramach XII edycji projektu realizowanego przez Instytut, pn. Małopolskie Dni Świętego Jana Pawła II. Narracja wystawy opracowana została w dwóch wersjach językowych: polskiej i ukraińskiej.