Wystawa „Na przekór. Kabylia” w Muzeum Etnograficznym w Krakowie to pierwsza w Polsce prezentacja kultury, która przez niemal dwa tysiące lat, na przekór wszelkim okolicznościom, zachowała swą tożsamość. Chodzi o Kabylię, region w północnej Algierii, z którego pochodzi niezwykle piękna i oryginalna biżuteria czy ceramika. Co ciekawe, przedmioty te są dowodem… na bardzo silną społeczną pozycję kabylskich kobiet. Mimo faktu, że Kabylowie są wyznawcami islamu sunnickiego.
Na wystawie jej autorzy sprawdzają więc, ile da się wyczytać z przedmiotów: pokazując biżuterię z prywatnej kolekcji Urszuli Zanotti, skupiają się nie tyle na urodzie czy jubilerskiej wartości naszyjników i pierścionków, ile na znaczeniach, jakich są nośnikami. Interesują ich także historie zapisane w rzeczach: próbują odczytać pochodzenie poszczególnych detali, zdekodować symbolikę znaków graficznych, a także prześledzić funkcje, jakie pełniły – i nadal pełnią – w życiu ich twórców i użytkowników. Ważni są ludzie – kim byli jubilerzy, panny młode, garncarki, kolekcjonerzy, przez których ręce przewinęły się wszystkie te rzeczy? Ile godzin zajmowało wykonanie pierścionka? Dlaczego garncarki malowały na swoich wyrobach takie a nie inne wzory? Kim są osoby, które kolekcjonują te przedmioty, i jakie motywy kierowały nimi w gromadzeniu zbiorów? Wszystkie te wątki obecne są na wystawie.
Na wystawie oprócz biżuterii z prywatnej kolekcji Urszuli Zanotti, można oglądać również ceramikę z Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz archiwalia ze zbiorów Adama Rybińskiego.
Kurator: Jacek Kukuczka
Scenariusz i koncepcja aranżacji: Marta Deskur, Jacek Kukuczka, Władysław Rybiński, Małgorzata Szczurek
Aranżacja i oprawa graficzna: Wojtek Kwiecień-Janikowski
Wystawa „Na przekór. Kabylia” z Marką Radia Kraków
Kultura
18 września 2017
Ile da się wyczytać z biżuterii i ceramicznych naczyń pochodzących z afrykańskiego rejonu Kabylii? Kim byli jubilerzy, panny młode, garncarki, kolekcjonerzy, przez których ręce przewinęły się te przedmioty? Dlaczego malowano takie, a nie inne wzory? Odpowiedzi na wszystkie pytania warto poszukać na wystawie „Na przekór. Kabylia”, którą można oglądać w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, instytucji kultury województwa małopolskiego, do 22 października. Warto, bo to pierwsza taka wystawa w Polsce. Docenili ją już dziennikarze przyznając jej wrześniową Markę Radia Kraków.
Inne artykuły dotyczące tematu: Kultura
- Kulturawtorek, 13 maja 2025Nowy Sącz. 138. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego na SądecczyźnieZapraszamy na uroczyste obchody 138. rocznicy powstania Sokolstwa Polskiego na Sądecczyźnie, które odbędą się w niedzielę (...)
- Kulturaponiedziałek, 12 maja 2025Kulturalna Małopolska na początek tygodniaKoncerty, spektakle, warsztaty - sprawdź, co na początek tygodnia przygotowały małopolskie instytucje (...)
- Kulturaponiedziałek, 12 maja 2025Powiatowy Dzień Bibliotekarzy w Miechowie9 maja w Starostwie Powiatowym w Miechowie odbyła się uroczystość z okazji Powiatowego (...)
Najnowsze artykuły:
- Fundusze europejskiewtorek, 13 maja 2025ZWM: 300 mln zł na rozwój nauki, opieki zdrowotnej, ekologii i edukacjiZarząd Województwa Małopolskiego dokonał wyboru do dofinansowania kolejnych projektów w programie Fundusze Europejskie (...)
- Rolnictwowtorek, 13 maja 2025Projekty małopolskich geodetów wyróżnione w ogólnopolskim konkursieW zorganizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi XLIX Ogólnopolskim Konkursie Jakości Prac Scaleniowych w (...)
- Samorządwtorek, 13 maja 2025Podziękowanie za trud strażackiej misjiJako pierwsi docierają do nas w sytuacji zagrożenia, często ryzykując własnym życiem, by ocalić inne. (...)