W warsztatach wzięło udział trzydziestu pięciu uczniów, nauczyciele i artyści z Kenii i z Polski. Młodzi ludzie w podobnym wieku pracowali równolegle nad tymi samymi zagadnieniami i poznawali wzajemnie rezultaty swoich artystycznych działań. Punktem wyjścia było pytanie, co łączy ludzi na różnych kontynentach i czy mogą zrozumieć siebie nawzajem? Czy sztuka może być tą formą komunikacji, która prowadzi do rzeczywistego dialogu? Czy pozwoli nastolatkom opowiedzieć sobie nawzajem o własnych światach?
Podróż polsko-kenijskiej wystawy rozpoczęła się w Mathare, miejscu w którym powstawały prace kenijskich uczniów. Mathare to jeden z największych slumsów w Afryce. Znalezienie czasowej galerii w której zaprezentowano prace uczniów przemyślane zostało tak, by zaprosić do uczestnictwa w przedsięwzięciu tamtejszą społeczność. Policjanci pomogli znaleźć budynek w ruinie do rewitalizacji. Rzesza zapalonych społeczników na obydwu kontynentach pomogła doprowadzić wszystko do końca. Krakow Airport przyczynił się sfinansowania części kosztów przewozu wystawy.
Podobnie będzie w kolejnych miejscach, które odwiedzi wystawa: Muzeum Narodowym w Nairobi, Muzeum Etnograficznym w Krakowie i Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Tomicach. Przestrzenie, w których zostaną pokazane prace z Mathare i z Tomic, pozwolą publiczności włączyć się do rozmowy, którą od kilkunastu tygodni toczą uczniowie z Kenii i z Polski.
Wystawy w Kenii: 22.03 – 30.04.2014
Wystawy w Polsce: 15.05 – 30.06.2014
Inicjatorzy projektu:
Fundacja Razem Pamoja
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Partnerzy:
Education Effect Africa, Gmina Tomice, Ośrodek Kultury Tomice
Organizatorzy wystaw:
Fundacja Razem Pamoja
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Muzeum Narodowe w Nairobi
http://etnomuzeum.eu/Aktualnosci,690_co_nowego_pod_sloncem_polsko_kenijska_wystawa_w_nairobi.html