Granice to miejsca ścierania się kultur, gdzie poprzez wymianę wspólnych doświadczeń lokalne społeczności budują zażyłość i ubogacają się nawzajem. Ochrona dziedzictwa kulturowego na obszarach górskich jest bardzo istotna ze względu na zapewnienie różnorodności kulturowej Europy oraz zachowanie oryginalnych elementów krajobrazu kulturowego, lokalnych tradycji i zwyczajów dla przyszłych pokoleń
– mówił podczas swojego wystąpienia na konferencji projektu CRinMA Leszek Zegzda.
Jak zauważył, w oparciu o dotychczasowe bogate doświadczenie we wdrażaniu programów transgranicznych (Polska-Słowacja, ALCOTRA – Włochy, Francja oraz POCTEP – Portugalia, Hiszpania), partnerzy CRinMA postanowili skupić się na przygranicznych obszarach górskich, tj. Karpatach, Alpach oraz transgranicznym Parku Gêres-Xurés. Założyli, że wiele wyzwań w zakresie zrównoważonego wykorzystania oraz ochrony dziedzictwa kulturowego, pojawiających się na danym obszarze geograficznym obejmującym obie strony granicy jest podobnych.
Na wtorkowej konferencji nie zabrakło regionów partnerskich – z Portugalii, Hiszpanii, Francji, Włoch, Kraju Preszowskiego na Słowacji oraz bliskich sąsiadów z Podkarpacia. Ponadto w wydarzeniu udział wzięły instytucje i organizacje, zainteresowane tematyką dziedzictwa kulturowego na terenach górskich oraz entuzjaści i miłośnicy gór oraz kultury.
Przypomnijmy, projekt CRinMA - „Zasoby kulturowe na obszarach górskich” powstał w ramach Programu Interreg Europa. Województwo Małopolskie jest jego liderem. Do projektu z naszego kraju zaproszono również Województwo Podkarpackie.