Temat wielkich wydarzeń historycznych stał się pretekstem do pokazania, że obok działań wojennych na frontach, życie kulturalne toczyło się nadal, a rozwój nauki obfitował w różne wynalazki. To czas Alberta Einsteina i jego najpopularniejszej pracy o teorii względności, próba użycia pierwszych gazów bojowych, łodzi podwodnej, a także rozwój kubizmu i muzyki. Swoje wielkie dzieła piszą F. Kafka (Proces, Przemiana), J. Joyce, (Dublińczycy, Portret artysty z czasów młodości, Ulisses), czy T. Mann, a A. Christie jako technik farmaceutyczny w podmiejskiej aptece poznaje tajemnice medykamentów, co tłumaczy jej późniejszą znajomość trucizn, którą wykorzysta w książkach. To również czas działalności słynnego szpiega – kobiety: Maty Hari oraz wielkich objawień (Fatima, 1917 r.).
Informacje dotyczące działań na frontach, wykaz najciekawszych wydarzeń, które miały miejsce w latach 1914, 1915-16, 1917-18, czy historię Legionów Polskich, a także tekst najpopularniejszej pieśni tego czasu: „My , pierwsza brygada”, to dominujące tematy wystawy. Dodatkową atrakcją będą przygotowane do wypożyczenia książki polskich i zagranicznych pisarzy powstałe w tym czasie oraz te, w których pojawia się wątek I wojny światowej.
Wystawę można oglądać od 6 października do 10 grudnia br. w Oddziale dla Młodzieży Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.