Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Wernisaż wystawy - Niepodległa Poddębskiego

Kultura
06 lutego 2018
Obraz przedstawia plakat z wernisażu wystawy - Niepodległa Poddębskiego w Muzeum Tatrzańskim.
fot. fot. Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
12:00 09 lutego 2018
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem ul. Krupówki 10
Zakopane zaprasza mieszkańców oraz turystów na niezwykłą podróż w czasie. W piątek 9 lutego o godzinie 12:00 odbędzie się wernisaż wystawy „Niepodległa Poddębskiego”.

Dzięki zdjęciom autorstwa Henryka Poddębskiego z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego i stworzonemu przez Fundację Koncept Kultura fotoplastykonowi, przeniesiemy się do Polski epoki dwudziestolecia międzywojennego. Unikatowe zdjęcia pozwolą zobaczyć jak Polacy wypoczywali zimą w czasach II RP. Dzięki współpracy z Zakopiańskim Centrum Kultury, fotoplastykon zagości na Kulturalnym Placu Niepodległości do 15 marca.

Magia stereoskopu, czyli co to jest fotoplastykon?
W 1866 r. Alois Polanecky zbudował maszynę, w którą wbudował 25 stereoskopów.
Z tym „Salonem Stereoskopowym”, który stał się absolutnym hitem, występował na jarmarkach. Tak powstał fotoplastykon, dzięki któremu magia wspólnego oglądania zdjęć stała się ogólnie dostępna. Pragniemy przywrócić blask temu magicznemu urządzeniu i zaprosić mieszkańców Pruszkowa do podglądania historii powstania muzeum przez „dziurkę od klucza”, czyli okulary stereoskopowe.
Anna Osiadacz, prezes Fundacji Koncept Kultura, wyjaśnia na czym polega technika prezentowania zdjęć w fotoplastykonie: „fotografia stereoskopowa to technika polegająca na wykonaniu dwóch zdjęć obiektu z różnych punktów widzenia. Widz obserwuje zdjęcia patrząc prawym okiem na fotografię wykonaną z prawego punktu widzenia i lewym okiem – z przeciwnego punktu. Daje to wrażenie trójwymiarowości przestrzeni, w której znajdują się przedmioty i osoby. Naturalność, właściwość takiej techniki osiąga się przez wyrównanie kątów widzenia i odstępów optycznych”.


Do oglądania fotografii stereoskopowych, które nazywamy stereoparami,  wykorzystywano niegdyś rodzaj okularów złożony z dwóch lekko powiększających i ułożonych obok siebie soczewek dających efekt przestrzennego widzenia obiektu – tak zwanego stereoskopu. Wykonując projekt fotoplastykonu, jego autor - Zygmunt Fit, starał się połączyć tradycję z nowoczesnością, dlatego stworzone przez niego urządzenie wykorzystuje nieco odmienną od oryginalnej formę prezentacji samych zdjęć. W nowoczesnej wersji wykorzystane są multimedia jako nośniki obrazu, a dzięki zastosowaniu systemu luster, postrzeganie trójwymiarowości jest jeszcze głębsze.

Galeria zdjęć