Pierwszego dnia konferencji uczestnicy spotkają się z Andrzejem Wajdą i wezmą udział w specjalnym oprowadzaniu kuratorskim po wystawie jego szkiców, która do 31 sierpnia jest prezentowana w Muzeum Manggha. Zebrani wysłuchają wykładów i analiz filmoznawczych zaprezentowanych przez wybitnych specjalistów z całego kraju.
Drugi dzień konferencji zostanie podzielony na cztery tematyczne panele: „Filmy Andrzeja Wajdy i historia”, „Andrzej Wajda, reżyser teatralnych wydarzeń”, czy „Andrzej Wajda w przestrzeni wizualnej”. Wśród poruszonych wątków pojawią się m.in.: „Reprezentacja historii w trylogii Człowiek z marmuru – Człowiek z żelaza – Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Ciało w filmach Andrzeja Wajdy”, „Teatr śmierci Kantora i Wajdy” oraz „Bogini niecenzuralna. Transgresje figury Polonii w wyobraźni wizualnej Andrzeja Wajdy”. Dwudniowe spotkanie środowiska akademickiego i filmowego będzie bogate nie tylko w możliwości nawiązania współpracy ze specjalistami, ale również nawiązania kontaktów z osobami zainteresowanymi filmem.
Konferencja ma charakter otwarty. Szczegółowe informacje o wydarzeniu, którego Województwo Małopolskie jest partnerem, znajdują się tutaj.
To jednak nie koniec obchodów 90. urodzin mistrza polskiego kina. 11 czerwca na Zamku w Wiśniczu marszałek Jacek Krupa odznaczy Andrzeja Wajdę najwyższym, złotym medalem honorowym za zasługi dla Małopolski – najważniejszym małopolskim odznaczeniem. Uroczystość będzie miała miejsce w trakcie uroczystej gali z okazji Święta Małopolski, którą uświetni koncert w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej.
(Biuro Prasowe UMWM)