Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to wydarzenie, które powstało z inicjatywy Zarządu Województwa Małopolskiego, a realizowane jest przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie. Co roku podczas dwóch majowych weekendów można nieodpłatnie zwiedzać kilkanaście wybranych obiektów, korzystając z materiałów przygotowanych specjalnie na tę okazję, a także poznawać przeszłość i tradycje regionu, uczestnicząc w licznych imprezach towarzyszących. W ramach MDDK udostępniane są obiekty mało znane lub na co dzień niedostępne, pozostające często w prywatnych rękach.
Każda edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego przyciąga do obiektów prezentowanych w Krakowie i Małopolsce kilka tysięcy mieszkańców i turystów (w 2015 roku było to ponad 9000 osób). Do tej pory w siedemnastu edycjach wydarzenia udostępniono zwiedzającym ponad 230 zabytkowych obiektów z terenu Małopolski. Grupę docelową MDDK stanowią przede wszystkich osoby dorosłe w wieku 26–45 lat (41%), 46–65 lat (38%), z wykształceniem wyższym (79%) oraz średnim (20%). W MDDK uczestniczą mieszkańcy Krakowa (55%) i innych miast i wsi Małopolski (33%) . Każdego roku w przygotowane i realizację Małopolskich Dni Dziedzictwa zaangażowanych jest blisko 100 podmiotów, instytucji i osób oraz wolontariuszy pracujących w punktach informacyjnych.
Tematem realizowanych w maju 2016 roku XVIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wszystko płynie będzie woda i dlatego w ramach programu wydarzenia odbiorcom ukazana zostanie zarówno kreatywna, jak i destruktywna natura wody. W programie obecne będą tematy ekologii, obiegu wody w przyrodzie, zastosowania jej w kuracjach zdrowotnych i w przemyśle.
W obecnej edycji udostępnionych zostanie 15 obiektów zlokalizowanych na dwóch trasach krakowskich oraz trasach północno-zachodniej i południowo-wschodniej.
21–22 maja 2016
TRASA KRAKOWSKA
- Centrum Szkła i Ceramiki w Krakowie
- Kompleks wodociągów na Bielanach w Krakowie
TRASA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA
- Kaplica „Na Wodzie” oraz osada młynarska Boroniówka w Ojcowskim Parku Narodowym
- Kościół i klasztor oo. Karmelitów Bosych w Czernej
- Zamek w Zatorze
28–29 maja 2016
TRASA KRAKOWSKA
Kościół sióstr Norbertanek, kościół pw. Najświętszego Salwatora wraz z kaplicą pw. św. Małgorzaty w Krakowie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
TRASA POŁUDNIOWO-WSCHODNIA
- Założenie dworskie w Zbyszycach
- Kościół pw. Narodzenia NMP w Krużlowej Wyżnej
- Dwór w Kwiatonowicach
Podobnie jak w poprzednich edycjach, w każdym z wyżej wymienionych miejsc na uczestników czekać będą eksperci i pasjonaci, którzy pomogą odkrywać tajemnice dawnej architektury.
Tegorocznej edycji towarzyszy bezpłatna publikacja autorstwa Katarzyny Kobylarczyk, dziennikarki i reportażystki, nawiązująca do tematu przewodniego wydarzenia, który zmienia się w każdej edycji. Tegoroczna publikacja, podobnie jak poprzednie tomy – W tym sęk! (architektura drewniana), Wejdź na szlak (tematyczne szlaki kulturowe), Wielki wybuch 1914–1918 (okres I wojny światowej), Był sobie czas (czas w zabytkach) – będzie dostępna w punktach informacyjnych przy wszystkich obiektach prezentowanych podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Książka wydana zostanie w kilkutysięcznym nakładzie. Po wydarzeniu publikacja, dystrybuowana przez Gospodarzy i Partnerów Dni Dziedzictwa, trafi także do bibliotek i szkół w Małopolsce. Wersja elektroniczna publikacji będzie natomiast udostępniana na portalu internetowym dnidziedzictwa.pl, w serwisie issuu.com, a także w formatach epub i mobi.
Bieżące informacje o projekcie: http://2016.dnidziedzictwa.pl/
(Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM, Biuro Prasowe UMWM)