Festiwal jest świętem dzieci z różnych kręgów religijnych i kulturowych, dla których liczą się takie wartości jak regionalna tożsamość, miłość do gór, przyjaźń i otwartość na drugiego człowieka. Przez siedem festiwalowych dni młodzi artyści będą wspólnie mieszkać, jeździć na wycieczki i koncertować. W festiwalu udział wezmą zespoły folklorystyczne, które reprezentują różne grupy etniczne oraz regiony górskie wszystkich kontynentów. Obok przedstawicieli Gruzji, Rumuni, Bośni, Chorwacji czy Czech wystąpią także uzdolnieni twórcy z kraju Basków czy Ekwadoru. Polskę reprezentować będą między innymi dzieci z regionu: Żywca, Sądeckich Lachów, Babiej Góry, Rzeszowa i Podhala. Jak to bywało w poprzednich edycjach, tak i tym razem każdy zespół polski będzie miał swojego partnera z zagranicy, a najważniejszą częścią imprezy będą tzw. dni narodowe, podczas których poszczególne pary zespołów staną się gospodarzami wydarzenia i zaprezentują kulturę swojego regionu. Uczestnicy przygotują również wspólny wielokulturowy program sceniczny - jest to świetna okazja do pokazania dzieciom, że różnice kulturowe i językowe nie są przeszkodą w tworzeniu i realizacji zespołowych celów.
Oprócz występów artystycznych, nie braknie także innych atrakcji, w których będzie można wziąć udział w ramach festiwalu. Na uczestników czekają m. in. Ogólnopolskie Warsztaty Instruktorskie, których tematem przewodnim będą tańce Lachów Sądeckich dla dzieci i młodzieży. W programie imprezy przewidziało także Międzynarodową wystawę fotograficzną poświęconą krajobrazowi górskiemu, a także kiermasz twórczości ludowej rękodzieła artystycznego.
Główne wydarzenia tegorocznej odsłony „Święta Dzieci Gór” odbywać się będą w Nowym Sączu. Każdego dnia towarzyszyć im będą występy zorganizowane na estradach plenerowych w Rzeszowie, Krzynicy-Zdroju, Bieczu, Gródku i Limanowej.
***
Szczegółowy program wydarzenia
Organizatorem festiwalu jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego. Święto Dzieci Gór jest szczególnym wydarzeniem w Małopolsce, realizowanym od 1992 r. – nie tylko pokazuje otwartość Małopolan na wielokulturowość, ale także pielęgnuje i prezentuje kultury różnych części świata.
(Biuro Prasowe UMWM)