Wśród zebranych egzemplarzy znalazły się liczne lektury, słowniki, poradniki, albumy, eseje, komiksy, opracowania krytyczno-literackie oraz literatura piękna i dziecięca. „Alchemik” P. Coelho, „Harry Potter i kamień filozoficzny” J. K Rowling, „Dzieła zebrane” Stanisława Lema, „Ziemia, rośliny, zwierzęta” Larousse, „Ilustrowana historia świata” to tylko niektóre z tytułów, które zasilą zasoby gminnych bibliotek. Wszystkie książki, które trafiły do biblioteki Urzędu Marszałkowskiego, gdzie odbywała się zbiórka, są w bardzo dobrym stanie.
W wyniku powodzi w Małopolsce ucierpiało 7 bibliotek gminnych: dwie w Muszynie i Gromniku oraz biblioteki w Szczurowej, Zaborowie i Chełmcu. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie poinformowała poszkodowane placówki o możliwościach starania się o środki z grantów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach akcji „Powódź! Pomagamy!”. W pierwszej turze akcji, która trwała do 15 czerwca, przyznano pomoc finansową o łącznej kwocie ponad 360 tysięcy złotych. Spośród 37 wnioskujących placówek granty przyznano 28 szkołom i bibliotekom, w tym 11 z Małopolski, które - na wsiach i w małych miastach - ucierpiały wskutek powodzi. Środki zostaną przeznaczone na odnowienie zniszczonego wyposażenia: na zakup pomocy dydaktycznych, książek, komputerów, mebli, a także na doposażenie pracowni szkolnych w pomoce dydaktyczne. Zgłoszenia do drugiej tury można było nadsyłać do 21 lipca. Decyzja Komisji o przyznaniu środków dla wniosków zebranych w drugim naborze zostanie ogłoszona w pierwszym tygodniu sierpnia br. Szczegółowe informacje o akcji „Powódź! Pomagamy!” na: www.ceo.org.pl.
Urzędowa akcja „Książka dla powodzian” zakończona!
Kultura
26 lipca 2010
Przez pierwszy wakacyjny miesiąc pracownicy Urzędu Marszałkowskiego i wojewódzkich jednostek organizacyjnych uczestniczyli w akcji zbierania książek dla bibliotek gminnych, które ucierpiały podczas tegorocznej powodzi. Akcja zbierania książek trwała od 23 czerwca do 23 lipca 2010 r. Dzięki zaangażowaniu urzędników udało się zebrać rekordową liczbę 1035 książek, które zostaną przekazane do gminnych bibliotek najbardziej poszkodowanych w czasie powodzi.
Inne artykuły dotyczące tematu: Kultura
- Kulturaśroda, 14 maja 2025O budowaniu kultury otwartej i odpornej na niepowodzenia13 - 14 maja w Gorlickim Centrum Kultury odbywał się 6. Małopolski Kongres Dyrektorów i Dyrektorek (...)
- Kulturaśroda, 14 maja 2025Tysiąclecie Królestwa Polskiego. Noc Muzeów w Muzeum EtnograficznymMuzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza w najbliższy piątek, 16 maja od godz. 19.00 na XXI (...)
- Kulturawtorek, 13 maja 2025Nowy Sącz. 138. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego na SądecczyźnieZapraszamy na uroczyste obchody 138. rocznicy powstania Sokolstwa Polskiego na Sądecczyźnie, które odbędą się w niedzielę (...)
Najnowsze artykuły:
- Rolnictwośroda, 14 maja 20259 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową dla małopolskich gminGdów, Słomniki, Sułoszowa i Czernichów – to gminy, które w środę 14 maja otrzymały symboliczne (...)
- Kulturaśroda, 14 maja 2025O budowaniu kultury otwartej i odpornej na niepowodzenia13 - 14 maja w Gorlickim Centrum Kultury odbywał się 6. Małopolski Kongres Dyrektorów i Dyrektorek (...)
- Zdrowieśroda, 14 maja 2025Otwarcie zmodernizowanego Oddziału Otolaryngologii w Szpitalu RydygieraRocznie leczy ponad 2 tysiące pacjentów, od lat wymagał remontu. Oddział Otolaryngologii Szpitala Specjalistycznego im. L. (...)