Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przygotowało bogaty program wydarzeń, w którym każdy, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie. Wieczorne zwiedzanie wystaw, na których łącznie można zobaczyć 250 statków powietrznych oraz największą w Europie kolekcję silników samolotowych - to okazja, by z bliska przyjrzeć się dziejom awiacji, posłuchać fascynujących opowieści oraz wziąć udział w wyjątkowych atrakcjach.
Program wydarzenia
Specjalne oprowadzanie:
- 19:15–21:00 – oprowadzanie dla pasjonatów lotnictwa prowadzone przez Andrzeja Chytkowskiego – tematem będą sylwetki pilotów i personelu 2. Pułku Lotniczego, elitarnej jednostki myśliwskiej, która przed wojną stacjonowała na podkrakowskim lotnisku Rakowicze-Czyżyny, gdzie obecnie znajduje się muzeum.
Wykłady i spotkania:
- 20:00–24:00 – wykład mistrza lotniczych opowieści – Jana Hoffmanna: „Odrzutowce II Wojny Światowej”
Podczas II wojny światowej pojawiły się pierwsze odrzutowce bojowe. Niemiecki Messerschmitt Me 262 był pionierskim myśliwcem odrzutowym -szybkim i silnie uzbrojonym, ale wprowadzonym zbyt późno, by zmienić wynik wojny. Arado Ar 234 to pierwszy bombowiec odrzutowy. Brytyjski Gloster Meteor był pierwszym alianckim odrzutowcem, używanym głów-nie do zwalczania pocisków V-1. Odrzutowce II Wojny Światowej zapoczątkowały nową erę w lotnictwie wojskowym.
- 21:00–22:00 – wykład porównawczy „Czekolada i kalimagnezja – polskie samoloty RWD 13 i RWD 21” – prowadzenie: wyjątkowy przewodnik – Youtuber Marek Siuta
Samoloty RWD to jedna z ikon przedwojennego polskiego lotnictwa. Ich nazwa pochodzi od pierwszych liter nazwisk trzech konstruktorów: Rogalskiego, Wigury i Drzewieckiego. Zespół ten zasłynął serią lekkich, sportowych i turystycznych maszyn, które łączyły nowoczesną sylwetkę z doskonałymi właściwościami lotnymi. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje RWD-5 – najmniejszy samolot, który przeleciał Atlantyk (w 1933 r., pilotowany przez Stanisława Skarżyńskiego). Maszyny RWD były symbolem ambicji i innowacyjności II Rzeczypospolitej i do dziś są świadectwem kunsztu polskich inżynierów lotniczych.
Warsztaty artystyczne:
- 19:00–20:00 – „Lśniące skrzydła” – warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 7-10 lat
- 21:00–22:00 – „Kolory przestworzy” – warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 11-13 lat
Podczas warsztatów technika i sztuka spotkają się z magią fluorescencyjnych kolorów! W ciągu kreatywnej godziny uczestnicy namalują swój własny statek powietrzny i przyozdobią go z wykorzystaniem farb, które świecą w ciemności! Na warsztaty obowiązują zapisy.
Seanse filmowe:
- 19:30–20:30 – film lotniczy dla dzieci:
Wyobraź sobie świat, w którym samoloty transportowe przemierzają egzotyczne niebo, a piloci to nieustraszeni bohaterowie… w futrze. Główny bohater to sympatyczny niedźwiedź – lekkoduch i miłośnik latania, który prowadzi firmę lotniczą w tropikalnym porcie. Towarzyszy mu zadziorna i zaradna szefowa, energiczny chłopak marzący o lataniu oraz lojalna załoga. W tej przygodowej animacji nie brakuje powietrznych pościgów, piratów przestworzy i solidnej dawki humoru. Całość utrzymana jest w klimacie lat 30., łącząc ducha klasycznych filmów przygodowych z animowaną fantazją.
- 21:00–23:00 – film lotniczy dla dorosłych:
To intensywne, emocjonujące kino wojenne, które przenosi widza w sam środek jednej z naj-bardziej dramatycznych operacji II wojny światowej. Opowiada o ewakuacji setek tysięcy alianckich żołnierzy otoczonych przez wroga na plażach Francji. Historia toczy się jednocześnie na lądzie, morzu i w powietrzu, splatając losy zwykłych ludzi zmuszonych do heroizmu. Mini-malizm dialogów, mistrzowska praca kamery i hipnotyzująca ścieżka dźwiękowa potęgują poczucie napięcia i bezsilności, tworząc filmowe doświadczenie, które bardziej się przeżywa, niż ogląda.
Edukacja i zabawa:
- 19:00–23:00 – gra edukacyjna „Poszukiwanie Króla” - związana z obchodzonym w tym roku Tysiącleciem Królestwa Polskiego. Bolesław Chrobry wyśle zgłoszonych śmiałków w podróż przez wieki, przez historię swojego królestwa i przez technologię, która dała naszej ojczyźnie potęgę na niebie. Zadaniem uczestników będzie rozwiązywanie lotniczych zagadek.
- 19:00–23:00 – fotobudka z przebraniami lotniczymi
- 19:00–23:30 – symulatory lotnicze (MiG-21 i samolot z I wojny światowej)
Niezwykła gratka dla zwiedzających – zwiedzanie samolotów od środka!
W godzinach 19:00–23:30 muzeum udostępni wnętrza wybranych samolotów i śmigłowców, które na co dzień są zamknięte dla publiczności. To niepowtarzalna okazja, by zajrzeć do środka takich maszyn jak:
- Amiot AAC.1 Toucan (Junkers Ju 52/3m g14e)
- Lisunow Li-2 (lic. DC-3)
- Jakowlew Jak-40
- Antonow An-26
- Mil Mi-8 – śmigłowiec, którym podczas pielgrzymek do Polski latał Ojciec Święty Jan Pa-weł II
Nie przegap okazji, by zobaczyć Muzeum Lotnictwa Polskiego w niezwykłym, nocnym klimacie! Zapraszamy całe rodziny, pasjonatów historii i techniki oraz wszystkich, którzy chcą spędzić sobotni wieczór w wyjątkowy sposób.
Do zobaczenia 16 maja 2025 r. na lotnisku Rakowice-Czyżyny!
Wstęp: 5 zł (zgodnie z regulaminem krakowskiej Nocy Muzeów)
Ostatnie wejście o godz. 23:30.