W ramach projektu 21 września 2014 roku zostanie zorganizowana przy Zamku w Dębnie turniej rycerski. Impreza plenerowa rozpocznie się w samo południe. Zaplanowano m.in. uroczyste rozpoczęcie na dziedzińcu zamkowym, powitanie gości oraz przemarsz na pole turniejowe, potem w godzinach 13:00 - 20:00 - Pokazy turniejowe: walki rycerskie, pokazy konne, musztra i dawne tańce, prezentacja artylerii. Dodatkowo finał turnieju indywidualnego „O Złoty Warkocz Tarłówny” oraz finał turnieju drużynowego i łuczniczego. Udział wezmą grupy rekonstrukcji historycznego z Polski, Węgier, Czech oraz Słowacji. Impreza towarzysząca: Pokaz sztucznych ogni po zakończeniu wydarzenia.
„Turniej Historyczny. Edycja Wyszehradzka” to projekt, który uzyskał wsparcie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego nawiązuję w swej formie do organizowanego przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie (na terenie oddziału Zamek w Dębnie), Międzynarodowego Turnieju „O Złoty Warkocz Tarłówny”, który stał się jedną z największych imprez plenerowych wschodniej części Województwa Małopolskiego. Dotychczasowa praktyka i niemal dwadzieścia edycji Turnieju, sprawiło, że wydarzenie stało się rozpoznawalne i oczekiwane przez dużą liczbę mieszkańców naszego regionu. Sama idea z czasem, od skromnych przedsięwzięć o charakterze przedstawień teatralnych o charakterze historycznym, podążała w kierunku założeń określanych ogólnie jako „edutainment” łącząc walory spektaklu historycznego służącego rozrywce licznie zgromadzonej publiczności z coraz większymi aspektami edukacyjnymi. Wzrastająca ranga całości wydarzenia pozwoliła na zapraszanie grup rekonstrukcji historycznej nie tylko z Polski ale także z Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy. Tegoroczna edycja, organizowana we wrześniu zakłada międzynarodowość uczestników. Już partnerzy projektu gwarantują nie tylko międzynarodową ale i odpowiednio wyszkoloną i prezentującą się obsadę całości imprezy.
Partnerami w działaniu są:
1. Semirska a divadelni spolecnost Memento Mori (Czechy) Grupa teatralno-rekonstrukcyjna „Memento Mori” specjalizująca się w odtwarzaniu nowożytnych formacji wojskowych, posiadająca także w swoim repertuarze możliwość zorganizowania zabaw kuglarskich, pokazów życia obozowego i dworskiego. Bardzo ceniona na środkowoeuropejskiej scenie rekonstrukcyjnej, gwarantująca wspaniały pokaz i bez problemu znajdująca kontakt z publicznością, niezależnie od wieku.
2. Gemersko-malohontske muzeum Rimavska Sobota (Słowacja) Muzeum działające w urokliwej i historycznie położonej krainie, administracyjnie w kraju bańskobystrzyckim, w historycznym regionie Gemer. To specyficzne położenie w miejscu spotkania historycznych trzech stref wpływów: polskiej, węgierskiej i czeskiej jest interesujące, samo Muzeum zaś odpowiedzialne będzie za organizację słowackich uczestników Turnieju Historycznego w Debnie.
3. Szent Gyorgy Lovagrend (Węgry) Rycerze św. Jerzego reprezentują stronę węgierską w projekcie, jednocześnie związani są bezpośrednio z Wyszehradem oraz tamtejszym zamkiem. Jest to uznana w Europie grupa rekonstrukcji historycznej, nawiązująca swoimi występami do epoki pełnego oraz późnego średniowiecza. Grupa jest w pełni profesjonalna, występująca na terenie Europy od wczesnej wiosny do późnej jesieni około 200-250 razy. Występy Węgrów przedstawiają sobą olbrzymi kunszt, jednocześnie mimo bariery językowej, członkowie bez problemu Szent Gyorgy Lovagrend nawiązują kontakt z publicznością.
Turniej Historyczny. Edycja Wyszehradzka skupia w sobie wiele cennych dla lokalnego i regionalnego środowiska aspektów. Łączy walory promocyjne Małopolski, jednocześnie ukazując historyczne pokrewieństwo z Węgrami, dodatkowo spełnia ważną rolę edukacyjną, albowiem z woli organizatorów członkowie grup rekonstrukcji historycznej, uczestniczący w przedsięwzięciu obecni są także poza porami swoich występów na terenie turnieju, często objaśniając tajniki uzbrojenia, wyposażenia i codziennego życia obozowego. Dodatkowym aspektem jest multiperiodyczność całości. W jeden dzień, widzowie ujrzeć mogą sposób działania
Do pobrania:regulamin imprezy (plik pdf)
Projekt dofinansowany ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.
Patronat honorowy: Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego