Szoszana Tancer, córka wybitnego naukowca Salo Barona, była gościem spotkania w tarnowskim ratuszu realizowanego w ramach konferencji naukowej „Z Galicji do Nowego Jorku. Salo Baron i jego dziedzictwo”. Wspominając postać ojca, zdecydowała się podarować tarnowskiemu muzeum należący do ojca tefilin.
Tefilin, inaczej filakterie, to dwa charakterystyczne, czarne skórzane pudełeczka, w których znajdują się cztery ustępy Tory (Pięcioksięgu Mojżesza) po dwa pochodzące z Księgi Wyjścia oraz Księgi Powtórzonego Prawa. Podczas modlitwy jedno z pudełek umieszcza się na czole, drugie przy pomocy skórzanych pasków wiązane jest do ramienia.
Salo Baron (26 maja 1895 - 25 listopada 1989), urodził się w Tarnowie w wykształconej i zamożnej rodzinie będącej częścią arystokracji żydowskiej. Ukończył studia w Żydowskim Seminarium Teologicznym w Wiedniu w 1920 roku, zdobył trzy doktoraty na Uniwersytecie w Wiedniu (1917 z filozofii, 1922 z nauk politycznych, w 1923 roku z prawa). Po studiach pracował jako nauczyciel w żydowskim Kolegium Nauczycielskim w Wiedniu w następnie uczył w Instytucie Żydowskim rabina Stephen S. Wise w Nowym Jorku. Od 1930-1963 r. był wykładowcą historii na Uniwersytecie Columbia. W latach 1950 do 1968 roku kierował Centrum Izraela i Studiów Żydowskich na Uniwersytecie Columbia.
Oprócz pracy naukowej, Salo Baron działał na rzecz utrzymania i wzmocnienia społeczności żydowskiej, zarówno przed, jak i po II wojnie światowej. Otrzymał kilkanaście doktoratów honoris causa uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych, Europie i Izraelu, był członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki w 1964 roku. Zmarł w Nowym Jorku w wieku 94 lat.