Głównym celem akcji jest promowanie działających na terenie miasta Krakowa „miejsc przyjaznych seniorom”: kawiarni, sklepów, aptek, instytucji kulturalnych, edukacyjnych, rekreacyjnych, użyteczności publicznej i innych, w których osoby starsze czują się swobodnie, są godnie traktowane i obsługiwane, i które odpowiadają na potrzeby starszych mieszkańców poprzez dostosowanie swojej architektury oraz oferowanie produktów, usług i zniżek specjalnie skierowanych do tej grupy. Miejsca wybrane w ramach kampanii otrzymają certyfikat: „Miejsce przyjazne seniorom” i będą oznaczane specjalnym znakiem informującym o wyróżnieniu. Laureaci akcji odbiorą wyróżnienia podczas uroczystej gali, która obędzie się 15 grudnia br.
Miejsca zgłaszać mogą firmy, instytucje i urzędy działające na rzecz osób starszych oraz mieszkańcy. A decyzję o przyznaniu certyfikatu podejmuje kapituła, którą tworzą Prezydent Miasta Krakowa i Marszałek Województwa Małopolskiego. Zgłoszenia są przyjmowane do 31 października w siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, na adres mailowy: , bądź listownie na adres: ul. Piastowska 32, 30 - 070 Kraków, z dopiskiem: Akcja: „Miejsce przyjazne seniorom".
Organizatorami akcji „Miejsce przyjazne seniorom" są Gmina Miejska Kraków oraz Województwo Małopolskie. Ze strony Gminy Miejskiej Kraków inicjatywę realizuje Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa, ze strony Województwa - Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. Akcja realizowana jest w oparciu o Porozumienie o współpracy na rzecz poprawy sytuacji osób starszych, które zostało zawarte 24 maja 2011 r. między Gminą Miejską Kraków i Województwem Małopolskim.
Więcej informacji o akcji „Miejsce przyjazne seniorom” na stronach: www.dlaseniora.krakow.pl oraz www.rops.krakow.pl.