Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Światowid ze Zbrucza w Muzeum Archeologicznym w Krakowie

Kultura
16 lipca 2021
Na zdjęciu prace konkursowe.
fot. Muzeum Archeologiczne w Krakowie
Prace konkursowe
16 lipca 2021 - 31 sierpnia 2021
Muzeum Archeologiczne w Krakowie
Zapraszamy do Muzeum Archeologicznego w Krakowie na wystawę czasową „Taki inny Światowid”. Wystawę można oglądać do końca sierpnia 2021 r.

Wystawa czasowa „Taki inny Światowid”

12. maja 1851 r. dotarł do Krakowa słup kamienny, zwany Światowidem ze Zbrucza. Posąg stał się ozdobą zorganizowanej w Krakowie Wystawy Starożytności i Zabytków Sztuki, a po wielu latach nie tylko symbolem, ale i logo Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Czym jest Światowid ze Zbrucza? Tysiącletnim posągiem czczonym przez wiernych czy dwustuletnim falsyfikatem? Posąg ze Zbrucza jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w polskich zbiorach muzealnych. Zaistniał nie tylko jako znany zabytek muzealny, wykorzystywany był i jest również jako element ideologiczny, a w sztukach plastycznych zdobniczy. Zaczął funkcjonować jako część mitologii ludowej, nie tylko o zasięgu lokalnym. Zagościł trwale w nazwach: statków (pływających po wodach i orbitujących w kosmosie), kin, hoteli, punktów komunikacyjnych, ulic, a nawet pralek czy radia… doczekał się nawet swoich pomników. Przykłady pokazujemy na wystawie.

Centralnym punktem ekspozycji jest prezentowana po raz pierwszy w całości, gipsowa forma Światowida wykonana w 1858 r. przez Walerego Eliasza.

Można także zobaczyć prace laureatów (uczniów szkół podstawowych) konkursu literacko-plastycznego pt. „Światowid ze Zbrucza, a co to takiego?".

Autor scenariusza i kurator: Anna Tyniec, Aranżacja plastyczna: Anna Piwowarczyk

Taki inny Światowid - Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Zapraszamy!

Galeria zdjęć

Autor: Muzeum Archeologiczne w Krakowie - Aneta Rams-Gawlik