W tym roku Dziecięcy Zespół Regionalny Orawianie im. Heródka z Lipnicy Wielkiej obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Nieprzerwanie od 1974 roku prezentuje autentyczną muzykę, taniec, śpiew i zwyczaje tego regionu. Swój repertuar opiera głównie na tradycyjnych zabawach pasterskich i dziecięcych oraz tańcach i przyśpiewkach. Grupa pokazuje również doroczne zwyczaje i obyczaje ludowe np. kolędowanie, chodzenie ze Śmiertecką wielkopostną czy letni kiermas. Dzieci prezentują swój program z charakterystyczną dla nich żywiołowością, szczerością i autentycznością.
Dwudniowe obchody jubileuszu obfitowały w liczne atrakcje jak koncerty i występy taneczne oraz wystawy. Podczas części oficjalnej Dziecięcy Zespół „Orawianie” otrzymał Nagrodę Samorządu Województwa Małopolskiego „Polonia Minor”.
Dla władz Województwa Małopolskiego – w tym Sejmiku, który reprezentuję, jednym z priorytetów jest dbanie o zachowanie kultury regionalnej i tożsamości w poszczególnych regionach, a więc również na Orawie. Nagroda „Polonia Minor”, którą dzisiaj przekazuję, jest podkreśleniem wkładu zespołu w podtrzymywanie autentycznej kultury tego regionu. Przez 50-lat Zespół wychował setki młodych ludzi i zaszczepił w nich miłość do regionalnej kultury i tożsamości. Orawa jest ważną częścią nie tylko Powiatu Nowotarskiego, z którym związałem całe swoje życie, ale i całej Małopolski. Jako samorządowiec staram się, aby realizowane były wasze potrzeby, tym bardziej więc cieszę się, że to mi w udziale przypadło wręczenie Nagrody „Polonia Minor” dla jubilata. Życzę kolejnych 50-lat tak znakomitej działalności kulturalnej i dziękuję wszystkim, również tym, którzy przez te lata byli kierownikami i opiekunami Zespołu Dziecięcego „Orawanie” – wasze zaangażowanie i praca zasługują na wyjątkowe docenienie
- mówił podczas uroczystości Marek Wierzba Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Nagroda „Polonia Minor” to honorowe wyróżnienie nadawane osobom, instytucjom, organizacjom bądź innym podmiotom za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozpowszechniania i popularyzacji idei samorządności oraz za działalność na rzecz Małopolski lub dla podkreślenia doniosłego charakteru danego wydarzenia.
W ramach obchodów jubileuszu 50-lecia Dziecięcego Zespołu Orawianie im. Heródka przygotowano również niecodzienny występ i na scenie zaprezentowała się dorosła grupa taneczna, składającą się z byłych członków zespołu Orawianie, którzy od czerwca przygotowywali na tę okazję specjalny repertuar.
Zespół "Orawianie" przez te 50 lat stał się ważnym elementem kultury Orawy, nie tylko lokalnie, ale również w całej Polsce, a nawet poza jej granicami. Organizatorzy szczególne podziękowania skierowali do kierowników, którzy na przestrzeni tych 50 lat przyczynili się do rozwoju zespołu: dra Emila Kowalczyka, Janiny Kowalczyk, Marcina Kowalczyka, Karoliny Kowalczyk oraz Eugeniusza Karkoszki.