21 czerwca 2014 r. w ramach VII Spotkań Teatralnych INNOWICA 2014 odbyła się premiera widowiska poetycko-muzycznego"Antonycz". W tym wyjątkowym projekcie wzięli udział znakomici artyści z Polski i Ukrainy:
- Jurij Andruchowycz - ukraiński poeta, prozaik, piosenkarz, eseista i tłumacz (Ukraina) - recytacje
- Uliana Horbaczewska (Ukraina) -śpiew
- Mark Tokar (Ukraina) - bass
- Ryszard Latecki (Polska) - trąbka, syntezatory analogowe, harmonium, pseudo instrumenty
- Bart Pałyga (Polska) - instrumenty smyczkowe, śpiew, fujary i inne
Bohdan Ihor Antonycz jest jednym z najważniejszych i jednocześnie najbardziej zagadkowych ukraińskich poetów minionego wieku. Dzisiaj zapewne można by go nazywać „kultowym”, ale to określenie i tak nie byłoby w stanie w pełni określić wyjątkowości tej postaci. Intensywne życie Antonycza, przerwane w wyniku choroby zaledwie w wieku 27 lat, prawdopodobnie stało się tą okolicznością, dzięki której pozostał on tak bliski ludziom młodym, kimś na wzór lwowskiego Jimma Morisona lat 30-tych.
Antonycz urodził się w Nowicy. Dlatego nasz projekt pod roboczą nazwą „Antonycz w domu”, jest próbą otworzenia poetyckich światów Antonycza, przede wszystkim poprzez deklamację i muzykę. Skala naszych artystycznych poszukiwań jest maksymalnie szeroka – od tradycyjnego łemkowskiego folkloru do postrockowej psychodelii. Staraliśmy się, aby równie wieloplanowy był wybór tekstów. Oprócz oryginalnych poezji Antonycza (niektóre wykonywane są w nowych, specjalnie przygotowanych dla tego projektu polskich przekładach), znajduje się kilka fragmentów z mojej powieści „Dwanaście kręgów” - fragmenty mistyfikowanej biografii poety.
Trzy części naszego programu – to trzy wersje Antonyczowskiego „bycia w domu”
1) dzieciństwo, Łemkowszczyzna, Nowica
2) Lwów jako surrealistyczne megapolis
3) wieczność i kosmiczny „dom za gwiazdą”.
Od siebie dodam, że szczególny sens projektu we współpracy ukraińskich wykonawców z polskimi, to nie tylko odkrywanie naszej wspólnej spuścizny, ale i tworzenie wspólnego Novum, które –mam nadzieję, nie na darmo- współbrzmi z nazwą Nowica
Uliana Horbaczewska, Mark Tokar, Bartek Pałyga i Ryszard Latecki we wspólnym przedsięwzięciu ….Czy możliwe są inne okoliczności abym mógł marzyć o współpracy z tak bardzo utalentowanymi osobami? Dziękuję Antonyczowi za to, że do tego doprowadził.
10. 06. 2014 Jurij Andruchowycz
W trakcie ostatnich miesięcy wiele mówi się o Ukrainie, potrzebie budowania mostów pomiędzy Polską a Ukrainą, Ukrainą a Europą. Nie stanie się to jednak możliwe bez wzajemnego poznawania się, wspólnej pracy i realizacji projektów przybliżających kulturę ukraińską w Polsce, a polską na Ukrainie. Dlatego szczególnie interesująca wydaje się próba rekonstrukcji pejzażu semantycznego polsko-ukraińskiego pogranicza. Projekt „Antonycz
w domu” to wspólne polsko-ukraińskie poszukiwanie przedwojennych światów, zarówno tych, które poetę kształtowały, jak i tych które on sam tworzył. To autorska, fantastyczna i przepełniona tajemnicą artystyczna wizja miejsc ważnych dla przestrzeni kulturowej obu krajów: Łemkowszczyzny i Lwowa, które Antonycz w genialny sposób przetwarzał i wpisywał w kontekst człowieczeństwa i wieczności.
Polscy i ukraińscy artyści: Uliana Horbaczewska, Jurij Andruchowycz, Mark Tokar, Bartek Pałyga i Ryszard Latecki, pochylając się nad spuścizną genialnego poety kulturowego pogranicza odczytują ją przez pryzmat XXI wieku.
Wybrane wiersze („Ballada o błekitnej śmierci”, „Pieśń o niezniszczalności materii”, „Noc na placu Jura” i in.), uzupełnione o fragmenty tekstów Jurija Andruchowycza tworzą dynamiczną opowieść o poetyckich wędrówkach Antonycza, jego poszukiwania i wątpliwościach. Artyści genialnie budują atmosferę i klimat towarzyszących poecie przemian. Recytacji i śpiewowi towarzyszy dynamiczny, wciągający i trzymający w napięciu akompaniament starannie dobranych do projektu instrumentów, a słuchacz ma wrażenie, że znalazł się w środku wirujących tajemniczych światów gdzie rzeczywistość spotyka się z fantastyką.
11..06.2014 dr Katarzyna Jakubowska-Krawczyk (Katedra Ukrainistyki UW)