Gratuluję wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym. Jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że Państwa tak aktywna i twórcza działalność przyczynia się do rozwoju kultury w Małopolsce oraz poszerza działalność prowadzonego przez samorząd regionu Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie. Gala „Serca Kultury” odbywa się w Muzeum Pożarnictwa w Alwerni, które jest filią tej naszej małopolskiej instytucji kultury w Wygiełzowie. Cieszę się, że ten nowoczesny i tak oryginalny obiekt tętni życiem i tak dobrze wpisuje się w potrzeby lokalnych społeczności
- mówi marszałek Łukasz Smółka.
Gala „Serca Kultury” to uroczyste spotkanie, podczas którego dziękujemy wspólnie osobom, instytucjom i organizacjom, które swoją pracą, talentem i pasją wzbogacają działalność Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie. Dzięki Państwa zaangażowaniu małopolska kultura rozkwita. Jesteście wspaniałymi ambasadorami regionalnej kultury i tradycji. Przy tej uroczystej okazji zachęcam również wszystkich do odwiedzenia unikalnego Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie, w tym także Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Alwerni
- dodaje Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego.
Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie, kierując się misją promocji i ochrony dziedzictwa kulturowego, ustanowiło wyróżnienie w postaci statuetki „Serca Kultury”. Nagroda ta stanowi wyraz uznania dla osób, instytucji oraz organizacji, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju i popularyzacji kultury na terenie Małopolski Zachodniej.
- „Serce Kultury” jest symbolem zaangażowania, pasji i oddania dla szeroko pojętej działalności kulturalnej. Poprzez przyznawanie tego wyróżnienia, Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie pragnie inspirować do podejmowania działań wzbogacających lokalną i regionalną tożsamość kulturową, a także docenić wysiłek tych, którzy swoją pracą budują mosty między tradycją a współczesnością - podkreślają muzealnicy z Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie.
Gala „Serca Kultury” to pierwsze wydarzenie o takim charakterze w historii Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie. Uroczystość uświetnił karnawałowy występ Duo Performance – Moniki Biederman-Pers i Piotra Karzełka. Towarzyszyli im znakomici artyści: Karol Drozd, Jakub Oczkowski, Tancerze Rio i Balet, przed publicznością wystąpiła także orkiestra pod batutą Mateusza Dudka.
Oto beneficjenci i bohaterowie uroczystości:
Koło Gospodyń Wiejskich „Porębianie” w Porębie Żegoty, Koło Gospodyń Wiejskich w Rybnej, Koło Gospodyń Wiejskich w Jankowicach „Jankowicanki”, Koło Gospodyń Wiejskich „Źrebczanki” w Źrebcach, Koło Gospodyń Wiejskich „Lipowianki” z Wygiełzowa, Koło Gospodyń Wiejskich „Płazianki” w Płazie, Koło Gospodyń Wiejskich w Kamieniu, Koło Gospodyń Wiejskich „Zagórzanki” w Zagórzu, Stowarzyszenie „Seniorzy Alwerni”, Stowarzyszenie Sympatyków Babic „IMPULS”, Samorządowy Ośrodek Kultury w Alwerni, Powiatowy Dom Pomocy Społecznej im. Adama Starzeńskiego w Płazie, Fundacja Viribus Unitis - Środowiskowy Dom Samopomocy w Babicach, Gwardian Klasztoru oo. Bernardynów w Alwerni o. Lesław Zachura, Ochotnicza Straż Pożarna w Alwerni, dr Stanisław Garlicki, Halina i Robert Matyskiel, Grzegorz Orłowski, dr Bożena Bierca, Anna Koblak, Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Muzeum Ratownictwa w Krakowie, Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, Porozumienie Parków Krajobrazowych Polski, Grzegorz Pączek i Konrad Hajda, Dariusz Koczur, Kazimierz Kałamacki „EUROMAR-PL”, SPDV sp. z o. o., Przetwórnia Marta Tarka, Monika Kłeczek „Eurofirany” w Chrzanowie, Fotokowalski.pl Marek Kowalski.
Wyróżnienia główne otrzymali:
Zakład Karny w Trzebini oraz Fundacja Od Kultury.