Na tym wydarzeniu, organizatorzy pragną przypomnieć dorobek blisko dziesięcioletniej inicjatywy, która wspiera zarówno profesjonalnych filmowców, jak i osoby oraz instytucje, które językiem muzy chcą opowiadać o sprawach nieznanych, zapomnianych, a przede wszystkim istotnych dla nich samych.
Poza przypomnieniem produkcji stworzonych w ostatniej dekadzie funkcjonowania Filmoteki Małopolskiej, organizatorzy chcieli podsumować ten czas i patrząc w przeszłość, kształtować przyszłe edycje tego programu tak, aby spełniały dwa, kluczowe nas cele.
Pierwszym z nich jest przywracanie przestrzeni społecznej tematów zapomnianych i tych, o których wiedza opiera się jedynie na stereotypach i schematach.
Drugim celem, który zyskuje dla priorytetowy charakter ze względu na wieloletnią, filmową tradycję Kina SOKÓŁ, jest wspieranie produkcji, które rozwijają warsztat sztuki filmowej.
Świadomi tego, że sam temat nie uszlachetni dzieła, pomysłodawcy chcą by filmy zrealizowane w ramach kolejnych edycji Filmoteki Małopolskiej ukazywały tematy ważkie społecznie, z wykorzystaniem kunsztownej formy filmowej.
- Wierzymy, że filmy prezentowane w ramach retrospektywy „Ludzie, miejsca, wydarzenia. Małopolska jakiej nie znacie” są istotnym drogowskazem na drodze do realizacji wymienionych celów, a dla widzów okażą się znaczącym doświadczeniem poznawczym i estetycznym - słyszymy.
Projekcje wybranych zestawów filmów odbędą się także w kinach w Krakowie, Tarnowie, Rzeszowie w terminie październik - grudzień 2021.
Program Filmoteka Małopolska wpierający produkcje filmowe związane z Małopolską realizowany jest z budżetu Województwa Małopolskiego.
BILETY: 2 zł - zestaw filmów
Program wydarzenia dostępny jest na stronie: mcksokol.pl