Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali przedstawiciele; samorządu powiatowego, miejskiego i gminnego, instytucji państwowych, partnerów społecznych, organizacji pozarządowych oraz pracownicy departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego.
25-hektarowe grodzisko położone jest niedaleko ruin Zamku Tarnowskich na Górze św. Marcina w Tarnowie, które również wymaga częściowej rekonstrukcji poprzez wykonanie inwentaryzacji zanikających fragmentów murów. Warto przypomnieć, że w 2007 roku powstało Stowarzyszenie „Zamek Tarnowski” dążące do rewitalizacji aktualnie niszczejących ruin zamku.
Wicemarszałek Stanisław Sorys podkreślił, że tylko dzięki współpracy samorządów lokalnych, organizacji i instytucji państwowych jest szansa uratować zabytki wysokiej klasy przed dalszym niszczeniem i podnieść turystyczne walory regionu tarnowskiego. Dodał, że należy odpowiedzieć sobie na pytania: czyją własnością jest grunt, jaki jest stan prawny nieruchomości, kto tym będzie administrował i czy posiada środki na wkład własny do projektu?
Podczas dyskusji uczestnicy spotkania wskazywali na trudności z podejmowaniem jakichkolwiek działań i pozyskiwaniem środków finansowych na ten cel ze względu na brak uregulowań prawnych własności nieruchomości.
Stanisław Sorys przedstawił ciekawą propozycję porozumienia się z gminą Ciężkowice – liderem dużego projektu MRPO 2007-2013 pn. „Źródlany Szlak” i próbą przyłączenia się do tego przedsięwzięcia. Zaproponował, aby na tę chwilę sprawdzić inne źródła finansowania: poprzez złożenie wniosku o grant na prace zabezpieczające i dokonanie dokumentacji oraz dotacje na prace konserwatorskie zabytków.
(Agenda w Tarnowie /bher)