Na spotkanie zaproszone zostały instytucje i organizacje z Województwa Małopolskiego, które przygotowały wstępne koncepcje projektów flagowych w dziedzinie kultury w ramach Programu INTERREG V. Przedstawiciele m.in. Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu prezentowały swoje propozycje koncepcji projektów, które wspólnie z przedstawicielami Departamentu Polityki Regionalnej, w tym również z udziałem Joanny Urbanowicz – Dyrektora Departamentu, były omawiane.
Program Współpracy Transgranicznej INTERREG VA Polska – Słowacja 2014 – 2020
PROJEKTY FLAGOWE
Wstępny podział na cele tematyczne
1. Ochrona środowiska i promowanie efektywnego gospodarowania zasobami
a) ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa kulturowego i naturalnego
2. Promowanie transportu zorganizowanego z poszanowaniem zasady zrównoważonego rozwoju i usuwanie niedoborów przepustowości w najkwaśniejszych infrastrukturach sieciowych
a) zwiększanie mobilności regionalnej poprzez łączenie węzłów drugorzędnych
i trzeciorzędnych z infrastrukturą TEN-T
b) rozwój przyjaznych dla środowiska i niskoemisyjnych systemów transportu, włączając transport śródlądowy, morski, porty i połączeniamultimodalne
3. Inwestycje w edukację, umiejętności i uczenie się przez całe życie
a) opracowywanie i realizacja wspólnych systemów kształcenia i szkolenia
Wstępna alokacja na cele tematyczne:
Oś priorytetowa Ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa kulturowego i naturalnego 77,5 mln Euro (50%) ze 155 mln Euro.
Założenia
- poszerzenie obszaru wsparcia dla Małopolski o cały podregion oświęcimski (powiaty oświęcimski, chrzanowski, olkuski)
- dofinansowanie do 85% ponoszonych kosztów dla polskich partnerów
- wymóg partnera PL/SK – zapewnienie rzeczywistego efektu transgranicznego
- zasada partnera wiodącego
Dla wszystkich projektów osi 1
- maksymalny okres realizacji projektów – 2 lata
- minimalna wartość dofinansowania – 200 000 euro
- maksymalna wartość projektu – 5 mln euro
Przykładowe działania – ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa kulturowego i naturalnego
- budowa lub modernizacja infrastruktury transgranicznej przemysłu nakierowanego na spędzanie wolnego czasu (np. tworzenie nowych i modernizacja istniejących szlaków transgranicznych: ścieki rowerowe, szlaki turystyczne, ścieżki przyrodnicze, trasy tematyczne i infrastruktura towarzysząca)
- wspólne transgraniczne projekty odbudowy i prac konserwatorskich, przebudowa obiektów dziedzictwa kulturowego
- współpraca instytucji i wspieranie wspólnych działań na rzecz ochrony zasobów naturalnych, między innymi ochrony różnorodności biologicznej
- wspólna transgraniczna promocja poświęcona dziedzictwu kulturalnemu i naturalnemu
- wykorzystanie/zastosowanie narzędzi informatycznych do wspierania zasobów dziedzictwa kulturalnego i naturalnego
- działalność w zakresie zarządzania ryzykiem i bezpieczeństwa (szkolenia, współpraca służb ratowniczych, itp.)
Typy projektów
- Projekty standardowe
- Projekty flagowe (nowość)
- Projekty trójstronne (nowość)
- Mikroprojekty
Projekt flagowy to:
- projekt zintegrowany wykraczający swym zasięgiem poza perspektywę lokalną / punktową,
- projekt łączący regiony obszaru wsparcia w celu wypromowania wspólnego pogranicza,
- projekt realizowany na całym /znacznej części obszaru wsparcia,
- projekt, którego oddziaływanie jest istotne dla całego obszaru wsparcia lub znacznej jego części po jednej i drugiej stronie granicy,
- projekt, który w dużym stopniu realizuje wskaźniki programu,
- projekt, który w sposób systemowy rozwiązuje problemy zidentyfikowane w obszarze przygranicznym i/lub kompleksowo wykorzystuje potencjał obszaru pogranicza,
- projekt, którego produkty mają oddziaływanie w dłuższym horyzoncie czasowym (niż wynika to z przepisów dotyczących trwałości projektu) oraz generują potencjał rozwojowy,
Koncepcje projektów flagowych można składać w odniesieniu do trzech priorytetów inwestycyjnych Programu:
- Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego (1. oś priorytetowa, priorytet inwestycyjny 6c)
- Rozwój i usprawnianie niskoemisyjnych systemów transportu przyjaznych środowisku, w tym o obniżonej emisji hałasu , w tym śródlądowych dróg wodnych i transportu morskiego, portów, połączeń multimodalnych i infrastruktury portów lotniczych, w celu promowania zrównoważonej mobilności regionalnej i lokalnej (2. oś priorytetowa, priorytet inwestycyjny 7 c)
- Opracowanie i wdrażanie wspólnej edukacji, szkolenia zawodowego i programów szkoleń (EWT-współpracy transgraniczna) (10b). (3. oś priorytetowa, priorytet inwestycyjny 10 b)
Potencjalni wnioskodawcy
- organy administracji rządowej i samorządowej, ich związki i stowarzyszenia
- jednostki ustanowione przez państwo lub samorząd w celu zapewnienia usług publicznych
- instytucje systemu oświaty i szkoły wyższe
- organizacje pozarządowe non-profit
- Europejskie Ugrupowania Współpracy Terytorialnej
- Kościoły i związki wyznaniowe
Uwaga! W projektach będą mogli uczestniczyć partnerzy spoza obszaru wsparcia pod warunkiem, że posiadają kompetencje do działania na obszarze wsparcia, a ich udział jest konieczny np. ze względu na charakter podejmowanej przez nich działalności lub wykonywanych zadań. Ich udział musi być zgodny z przepisami rozporządzenia UE nr 1299/2013.
W ramach projektów flagowych wsparcie mogą uzyskać zarówno działania twarde, jak i miękkie, o różnej skali finansowej. Maksymalna kwota dostępnych środków wynosi do 30 % budżetu dla każdej osi priorytetowej, co stanowi prawie 17 mln dla 1 osi, 1,860 mln dla 2 osi, PI 7c oraz 3,022 mln dla 3 osi. Ostateczna wartość rozdysponowanych środków będzie uzależniona od jakości złożonych projektów i decyzji Komitetu Monitorującego. Maksymalna wartość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 85% kosztów kwalifikowalnych projektu. Z uwagi na specyfikę projektu, poziom dofinansowania może ulec zmniejszeniu, w związku z wynikami analizy finansowej lub udzieleniem pomocy publicznej.
Uwaga! Koszt przygotowania i wypełnienia fiszki projektu flagowego nie jest kwalifikowalny.
Fiszka projektu flagowego musi być przygotowana w polskiej i słowackiej wersji językowej na jednym egzemplarzu papierowym oraz w wersji elektronicznej. Wersja papierowa powinna być parafowana na każdej stronie oraz podpisana na ostatniej przez osobę uprawnioną. Partnera Wiodącego lub osobę przez niego upoważnioną. Oryginał fiszki oraz jej wersję elektroniczną na płycie CD należy dostarczyć do siedziby Wspólnego Sekretariatu Technicznego w Krakowie, w dniach roboczych, w godzinach pracy (8.15 – 16.15).
Na kopercie należy umieścić informację: „Koncepcja projektu flagowego w ramach PWT Interreg V-A PL-SK ” oraz dane umożliwiające identyfikację Wnioskodawcy.
Termin składania koncepcji projektów flagowych do Wspólnego Sekretariatu Technicznegoupływa dnia 31 sierpnia 2015 r. o godzinie 16.15.
Uwaga! W przypadku wypracowania koncepcji, które nie zostaną wybrane w danym Programie jako projekt flagowy, możliwe będzie ich zgłoszenie w zwykłym trybie standardowym.