Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej prezentuje kolejną, trzecią już wystawę ze swoich zbiorów, które zaczęła gromadzić w 2005 r. Kolekcja została zainicjowana w ramach Narodowego Programu Kultury "Znaki czasu". W wielu regionach zorganizowano ośrodki tworzące kolekcje sztuki współczesnej. Jej oparciem są pieniądze z budżetu Ministerstwa Kultury i ze środków samorządu Małopolski. Na bazie regionalnych kolekcji ma powstać reprezentatywny w skali kraju obraz sztuki współczesnej. Ta idea ma służyć odbudowaniu zaniedbanego od lat procesu dokumentowania sztuk wizualnych w zbiorach publicznych. Każdy z ośrodków tworzy kolekcję na miarę swoich uwarunkowań i kontekstów.
Małopolska kolekcja tworzona jest z myślą o przyszłym Muzeum Sztuki Współczesnej, z założeń Muzeum Sztuki XXI wieku, sztuki wpisanej nie tylko w kulturowy i artystyczny kontekst Krakowa i Małopolski, ale także w konteksty szersze — polski i międzynarodowy pejzaż sztuki najnowszej. Kolekcja jest już na tyle bogata, że obecna trzecia jej prezentacja, z konieczności znów jest wyborem. Kolekcja rośnie dalej przy wspaniałomyślnym udziale artystów, którzy ofiarowali do niej swoje dzieła. Świadczy to wymownie o potrzebie stworzenia dla niej stałego miejsca — muzeum, na miarę obecnego jej potencjału i przyszłych potrzeb.
Wystawa obywa się w wyjątkowym miejscu i czasie. Zapraszając do hali przy ulicy Rajskiej w Krakowie organizatorzy użyli określenia "Ogród Sztuki". To miejsce będzie niedługo Ogrodem Sztuk, miejscem pozwalającym na organizowanie wystaw, spektakli, koncertów, służącym lepszemu poznaniu najnowszych wypowiedzi artystycznych. Pokaz kolekcji przypada na szczególny czas — to co było projektem niebawem wchodzi w etap budowy.
Nie jest to jedyna inicjatywa tej kadencji samorządu województwa w dziedzinie kultury. W skromnym aneksie do wystawy ukazanych zostało kilka realizowanych obecnie przedsięwzięć dotyczących miejsc sztuki i muzeów w Krakowie. Chodziło o podkreślenie, że rozwijająca się kolekcja Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej nie jest jedynym, osamotnionym projektem.
Poznaj i pokochaj sztukę XXI wieku
Kultura
20 października 2006
Prace Leona Tarasewicza, Mirosława Bałka, Marty Deskur czy grupy Azorro to tylko część kolekcji sztuki najnowszej zgromadzonej przez Małopolską Fundację Muzeum Sztuki Współczesnej. Pokazywano ją już publicznie w Międzynarodowym Centrum Kultury na krakowskim Rynku, w olkuskim BWA, teraz kolekcja znów wraca do Krakowa – do Ogrodu Sztuki przy ul. Rajskiej 12! Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających do 12 listopada.
Inne artykuły dotyczące tematu: Kultura
- Kulturaponiedziałek, 05 maja 2025Nowy Sącz. Pokaz filmu dokumentalnego pt. „Ceramiczna rewolucja”W piątek 9 maja 2025 r. o godzinie 17:00 w Gmachu Głównym Muzeum Ziemi Sądeckiej w Nowym (...)
- Kulturaśroda, 30 kwietnia 2025Kolejne wsparcie dla małopolskich chórów i orkiestrZarząd Województwa Małopolskiego ogłosił konkursy ofert dla organizacji pozarządowych pn. „Małopolskie (...)
- Kulturaśroda, 30 kwietnia 2025Mecenat Małopolski BISZarząd Województwa Małopolskiego przyznał 43 dotacje na łączną kwotę 2 mln 400 tys. zł, wspierając organizacje (...)
Najnowsze artykuły:
- Sportwtorek, 06 maja 2025EKSiT: Za nami pierwszy dzień dyskusji i rozmów na temat sportu i turystykiZa nami pierwszy dzień III Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem. To czas rzeczowej dyskusji o kierunkach (...)
- Sportwtorek, 06 maja 2025EKSiT: Poznaliśmy Ambasadorów Sportu i TurystykiZa nami pierwszy dzień III Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki, którego zwieńczeniem była Gala (...)
- Sportwtorek, 06 maja 2025EKSIT: Zasmakuj w podróży czy podróżuj ze smakiem? Kulinaria w kształtowaniu produktu turystycznegoEksplorowanie tradycji i historii przez zamach, apetyczny wygląd i smak. Turystyka kulinarna staje się kluczową (...)