12 maja 1851 r. dotarł do Krakowa słup kamienny, zwany Światowidem ze Zbrucza. Przez jednych wyczekiwany – jako cenna pamiątka chwalebnej przeszłości, dla innych – świadectwo bałwochwalstwa, które mogło sprowadzić nieszczęścia nawet na całe miasto. Posąg stał się ozdobą zorganizowanej w Krakowie Wystawy Starożytności, a po wielu latach nie tylko symbolem, ale i logo Muzeum Archeologicznego w Krakowie.
Chcąc przypomnieć w 2021 roku i uczcić sprowadzenie Światowida do Krakowa, Muzeum Archeologiczne w Krakowie organizuje kilkuczęściowe „Powitanie Światowida. Wydarzenie rocznicowe”, na które złożą się:
- Konkurs literacko-plastyczny „Światowid ze Zbrucza, a co to takiego?” dla dzieci – uczniów szkół podstawowych (w kategoriach wiekowych odpowiadających klasom I-IV i V-VIII).
Muzeum czeka na prace indywidualne: krótkie (do 3 stron maszynopisu) teksty literackie w formie wybranej przez autora lub prace plastyczne w dowolnej technice. W przypadku stworzenia pracy mieszanej - komiksu (5-20 scen) może to być praca zespołowa.
Termin składania prac do 31 marca 2021 r.
Szczegóły i regulamin konkursu:
www.ma.krakow.pl/powitanie-swiatowida-wydarzenie-rocznicowe/
- Wystawa „Taki inny Światowid”, na której m. in. po raz pierwszy zaprezentowana zostanie wieloczęściowa forma posągu – wernisaż 12 maja 2021 r.
- Zajęcia dla dzieci i młodzieży „Słowiański panteon” (wrzesień-grudzień 2021).
- Wykład otwarty „Światowidy. Współczesna kariera posągu ze Zbrucza” (czerwiec 2021).
Serdecznie zapraszamy!