Najbardziej charakterystycznym muzycznym elementem Krakowa jest melodia grana z najwyższej wieży w mieście. Wielu turystów ze zdziwieniem i niedowierzaniem, zastanawia się dlaczego co godzinę odgrywa Hejnał człowiek, a nie maszyna. O tym jak to się stało, dlaczego hejnalista odgrywa hejnał w cztery strony świata, a melodia hejnału urywa się w połowie – najmłodsi widzowie dowiedzą się już 19 maja z muzycznego filmu „Hejnał z Wieży Mariackiej”.
Drugą muzyczną opowieścią, którą przedstawią dzieciom krakowscy muzycy jest historia „Pana Twardowskiego”. Twardowski był szlachcicem, który wędrując po świecie szukał wiecznego szczęścia. Odważny i przebiegły, aby osiągnąć swój cel zawarł pakt z diabłem. O tym w jaki sposób zakończyła przygoda Twardowskiego najmłodsi dowiedzą się we wtorek 26 maja zaglądając na profil na FB krakowskiej Filharmonii.
Posłuchaj energii Miasta to projekt PGE Energia Ciepła, w którym jako jedna z pięciu instytucji kultury z całej Polski, bierze także udział Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.
Powstał on po to, by wzbogacić domową edukację muzyczną w czasie kwarantanny i rozbudzić dziecięcą ciekawość. W ten sposób PGE Energia Ciepła wraz z instytucjami muzycznymi zachęca również do odwiedzenia polskich miast, kiedy tylko rozpocznie się sezon turystyczny. Inicjatywa wpisuje się także w lokalne kampanie takie jak „Bądź turystą w swoim mieście - zwiedzaj Kraków” czy „Odkryj Małopolskę na nowo”.
Wszystkie odcinki filmów będzie można obejrzeć za pośrednictwem strony internetowej i mediów społecznościowych: Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej – instytucji, których mecenatem jest PGE Energia Ciepła oraz Filharmonii Narodowej w Warszawie, nad którą mecenat sprawuje Grupa Kapitałowa PGE.