Uroczystość była okazją do gratulacji i podziękowań, a także nagrodzenia osób szczególnie zasłużonych w trzydziestoletniej historii STM. Wyróżnieni otrzymali: Srebrne Krzyże Zasługi przyznane przez Prezydenta RP, medale: „Komisji Edukacji Narodowej” oraz „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, złote i srebrne Jabłka Sądeckie”, a także nagrody i wyróżnienia Prezydenta Miasta Nowego Sącza.
Z podziękowaniami za edukacyjną działalność muzyczną na rzecz lokalnej społeczności i całej Małopolski członek Zarządu Leszek Zegzda wręczył medale „Polonia Minor” dla Towarzystwa oraz osób, które od trzech dekad są z nim związane: prezesa Wiesław Zabierowskiego i wiceprezesa Józefa Witolda Buszka. Wyrazem wdzięczności dla samorządów wspierających działalność STM były okolicznościowe statuetki - „Srebrne kamertony”. Leszek Zegzda odebrał to wyróżnienie w imieniu samorządu regionalnego.
W sali sądeckiego Ratusza zabrzmiały m.in. walc c-moll Dymitra Szostakowicza, kompozycja Wojciecha Kilara z filmu „Smuga cienia” w reżyserii Andrzeja Wajdy, walc Johanna Straussa z operetki „Koronkowa chusteczka”, chór z trzeciego aktu opery Nabucco Giuseppe Verdiego oraz pieśń z opery „Mazepa” Piotra Czajkowskiego. Wykonawcami byli uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia, których muzyczne początki miały właśnie miejsce w ogniskach Sądeckiego Towarzystwa Muzycznego.
Sądeckie Towarzystwo Muzyczne w Nowym Sączu rozpoczęło swoją działalność 4 czerwca 1985 roku. Jego celem jest szeroko pojęta edukacja muzyczna dzieci i młodzieży. Służą temu audycje muzyczne, organizacja koncertów i imprez muzycznych oraz umożliwienie nauki w szeroko rozbudowanej sieci Społecznych Ognisk Muzycznych na terenie województwa małopolskiego. Aktualnie działa 14 Społecznych Ognisk Muzycznych w powiatach: gorlickim, i nowosądeckim, limanowskim, nowotarskim, suskim, tatrzańskim i mieście Nowym Sączu. Przez 30 lat działalności edukacyjnej prowadzonej przez Towarzystwo wykształcenie muzyczne w Ogniskach uzyskało ponad 1 800 dzieci i młodzieży. Absolwenci Ognisk zasilają orkiestry dęte, kapele ludowe, czy zespoły muzyczne. Najzdolniejsi kontynuują naukę w Państwowych Szkołach Muzycznych II stopnia. Przez ponad 20 lat Towarzystwo organizuje „Konfrontacje Młodych Talentów„ będące prezentacją najzdolniejszych dzieci z Ognisk Muzycznych, a od 2004 roku, wspólnie z Państwową Szkołą Muzyczna I i II stopnia w Nowy Sączu, Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Gitarowy im. Czesława Droździewicza w Krynicy Zdroju dla utalentowanych uczniów szkół muzycznych i studentów akademii.
(Agenda UMWM w Nowym Sączu)