Inicjator projektu: Województwo Małopolskie
Organizator: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów
Partnerzy: Muzeum Ziemi Bieciej, Šarišské Muzeum w Bardejowie, Starostwo Powiatowe w Gorlicach, Gmina Biecz, Gmina Sękowa, Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Libuszy, Parafia Świętych Kosmy i Damiana w Bartnem, Miasto Svidník
Celem projektu „Zachowanie i odnowa dziedzictwa kulturowego Karpat - konserwacja zabytków” jest wzmocnienie źródeł tożsamości, poprzez ochronę zasobów dziedzictwa, jego rewaloryzację, kształtowanie krajobrazu kulturowego, rewitalizację przestrzeni oraz tworzenie wykładni znaczeń kulturowych dzięki wymianie doświadczeń specjalistów w tych obszarach.
Podczas spotkania zaprezentowano działania podjęte na rzecz ochrony zasobów dziedzictwa w roku 2015 na pograniczu polsko - słowackim. Uczestnicy seminarium obradowali kolejno w Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu, w Muzeum Sarisskim w Bardejovie oraz w oddziale Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów – Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczym „Kasztel w Szymbarku”.
W seminarium wzięli udział partnerzy ze Słowacji – burmistrz miasta Svidnik – Ján Holodňák, dyrektor Muzeum Šarišské’go w Bardejovie – František Gutek oraz przedstawiciele samorządów lokalnych, organizacji turystycznych, dyrektorzy instytucji kultury, konserwatorzy oraz duchowni i akademicy (m.in. ks. dr Piotr Drewniak – Diecezjalny Konserwator Zabytków, Tomasz Woźniak z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Krakowie, Karol Górski – Starosta Gorlicki, Ks. Stanisław Dębiak – proboszcz parafii w Libuszy, Ks. Mirosław Cidyło – proboszcz parafii w Bartnem, Mirosław Wędrychowicz – Burmistrz Biecza, Marta Bartuś – Dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej, Ks. Wiesław Bodzioch – Parafia pw. NNMP w Bieczu, dr Andrzej Boliński – ASP Kraków, Izabela Rybotycka –artysta plastyk, Józef Stec - konserwator, Zdzisław Gil – konserwator dzieł sztuki, były Konserwator WUOZ w Krośnie.
W pierwszej części Seminarium odbywającym się w Bieczu – w kameralnych wnętrzach Kromerówki (Muzeum Ziemi Bieckiej) zaprezentowano tematykę dotyczące rewitalizacji kościółka w Libuszy, w tym: historię obiektu sakralnego, prace konserwatorsko-remontowe przy obiekcie podjęte w roku 2015 w ramach projektu, a także omówiono projekty zagospodarowania kościółka do celów wystawienniczych.
Interesującym uzupełnieniem seminarium była prezentacja Katarzyny Stępień – doktorantki ASP Kraków, która prowadziła badania w zakresie analizy archiwalnych materiałów dokumentujących zabytki a kościół w Libuszy, jako doskonały przykład różnorodności zachowanych dokumentów historycznych. Część seminarium w Bieczu zakończyła się omówieniem lokalnych inicjatyw w zakresie ochrony zabytków Biecza i współpracy ze Słowacją.
Druga część Seminarium odbyła się w Bardejovie, gdzie Dyrektor Muzeum Šarišské’go w Bardejovie – František Gutek przedstawił multimedialną prezentację z prowadzonych badań naukowych ikon w cerkwiach polsko-słowackiego pogranicza autorstwa malarskiej rodziny Zomph z Bardejova. Badania wykonywane są w ramach wspólnego projektu.
Ostatnia część Seminarium odbyła się w Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczym „Kasztel w Szymbarku”, gdzie zaprezentowano zrealizowane prace konserwatorskie przy poszyciu dachowym cerkwi greckokatolickiej w Bartnem oraz w cerkwi w Wołowcu. Przedstawiono także dalszą strategię konserwatorską w obu obiektach. Uzupełnieniem tej części seminarium była prezentacja projektu „Polsko – ukraińskie warsztaty konserwatorskie WSPÓLNIE DLA RATOWANIA PIĘKNA PRZESZŁOŚCI” jako przykładu dobrej współpracy międzynarodowej w dziedzinie konserwacji zabytków. Na koniec seminarium omówione zostały szanse i możliwości zgłoszenia wspólnych polsko – słowackich projektów oraz przedstawione zostały propozycje wspólnych projektów, które mają szansę ubiegania się o środki unijne.