Zamek Królewski na Wawelu prezentuje twórczość Tadeusza Kuntzego, jednego z najbardziej znaczących malarzy pracujących dla polskich zleceniodawców w drugiej połowie XVIII wieku. „Wystawa ukazuje nam, że mamy do czynienia z artystą wszechstronnym, tworzącym dzieła różnorodne, pracującym na zlecenia najbardziej znaczących mecenasów Rzeczypospolitej, a co istotne obdarzonym również wyjątkową wrażliwością „reporterską”, o czym możemy się przekonać oglądając na wystawie szkice rzymskie. Warto podkreślić, że to ich pierwszy publiczny pokaz” – mówi prof. dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Serdecznie zachęcam do wizyty na Zamku Królewskim na Wawelu i obejrzenia wystawy „Oko malarza. Tadeusz Kuntze (1727-1793)”. Opowiedziana tu historia w niezwykły sposób przenosi nas w czasie, w niemal reporterski sposób prezentując realia epoki. Warto samemu zobaczyć te różnorodne, tak unikalne prace malarskie i rysunki, wykonane z tak wielkim kunsztem przez niezwykłego twórcę
- mówi Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego.
Jak informują krakowscy muzealnicy, ekspozycja jest także pierwszą tak wielką wystawą poświęconą temu niezwykłemu twórcy. Wśród prezentowanych dzieł znalazły się zarówno jego prace malarskie, jak i rysunki oraz gwasze. Tytułowe „oko malarza”, jak podkreślają kuratorki wystawy Natalia Koziara-Ochęduszko i Katarzyna Chrzanowska, ma nas poprowadzić przez inspiracje, które artysta czerpał z otaczającego świata – życia mieszkańców Rzymu, a także nowej sztuki – rokokowej i klasycystycznej, które wiodły prym w podczas jego wieloletniej praktyki artystycznej.
Urodzony w 1727 roku w Zielonej Górze malarz został objęty szczególną opieką przez biskupa Andrzeja Stanisława Kostkę Załuskiego, który wysłał go do Rzymu. Tam młodzieniec pobierał nauki w Akademii Francuskiej, w pracowni cenionego wówczas malarza Ludovica Mazzantiego oraz w Scuola del Nudo na Kapitolu. Przyjmuje się, że artysta powrócił do Krakowa około roku 1757, by dwa lata później, po śmierci dobroczyńcy, już na stałe opuścić Rzeczpospolitą. Zarówno w kraju, jak i podczas nauki oraz późniejszej pracy w Rzymie Kuntze wykonał szereg dzieł malarskich oraz rysunkowych, z których jedynie niewielka część znajduje się obecnie w Polsce, a zdecydowana większość rozsiana jest we wnętrzach rzymskich kościołów i pałaców oraz zdobi świątynie prowincji Lacjum - informuje Zamek Królewski na Wawelu.
Wystawa „Oko malarza. Tadeusz Kuntze (1727–1793)” powstała dzięki współpracy Zamku Królewskiego na Wawelu z Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Zamkiem Królewskim w Warszawie. Oglądać ją można na Wawelu do 2 marca przyszłego roku.