Jest już stała wystawa dzieł artysty, a na otwarcie dodatkowo zaplanowano wernisaż czasowej ekspozycji "Nic dwa razy", na której znajdą się prace współczesnych artystów interpretujących twórczość Kantora
Otwarcie uświetni także performance Oskara Dawickiego oraz premiera autorskiego słuchowiska Mateusza Pakuły pt. Lord Kantor, inspirowanego twórczością Tadeusza Kantora, przygotowanego specjalnie przez Radio Kraków na inaugurację Cricoteki.
Nowe przestrzenie, zgodnie z założeniami ambitnego projektu architektonicznego, odmienią funkcjonowanie instytucji, pozwalając na przygotowanie i przyjmowanie zakrojonych na szeroką skalę wydarzeń kulturalnych, które dotąd Cricoteka realizowała głównie poza swymi siedzibami. Spełniony zostanie postulat samego Tadeusza Kantora zakładający stworzenie miejsca na żywe wydarzenie artystyczne.
Forma budynku stanowi wyraz architektonicznego hołdu składanego artyście, którego sztuka zyskała sobie międzynarodowy rozgłos, a nowoczesny obiekt będzie zarazem twórczą adaptacją dawnej Elektrowni Podgórskiej.
Dzięki kilkuletnim przygotowaniom, w nowej siedzibie wyróżnione zostały dwa główne nurty działań: pierwszy – związany z prezentacją twórczości Tadeusza Kantora oraz drugi – ukazujący jej wpływ na współczesną sztukę i teatr. Projekty zapowiadające nową drogę Cricoteki prezentowano już w 2012 i 2013 roku.
W nowej siedzibie zaplanowano dwie przestrzenie wystawiennicze usytuowane w spektakularnie zaprojektowanym przęśle budynku, wiszącym nad dawną Elektrownią Podgórską. Punktem wyjścia dla wystawy stałej Tadeusza Kantora prezentowanej w jednej z dwóch przestrzeni wystawienniczych, jest stworzona przez artystę kolekcja Cricoteki. W nowoczesnej aranżacji widz znajdzie się w teatralnej przestrzeni, mając do dyspozycji wiele materiałów znajdujących się w multimediach, będących uzupełnieniem ekspozycji. Prezentacja kolekcji Cricoteki kontynuowana będzie jeszcze w trzech odsłonach. W drugiej przestrzeni wystawienniczej, zobaczymy na otwarcie wystawę czasową Nic dwa razy, która jest pierwszym w Polsce projektem na tak dużą skalę łączącym wystawę oraz działania performance. Już w grudniu w tej samej sali, realizowana będzie ostatnia odsłona projektu The Book Lovers czyli Miłośnicy książek - projekt o powieściach pisanych przez artystów wizualnych, jest próbą podjęcia systematycznych badań nad tym zjawiskiem.
Bogata oferta programowa i edukacyjna kierowana jest do różnych grup odbiorców i wpisuje się w działania w zakresie turystyki kulturowej, stanowiąc unikatową ofertę dla mieszkańców Krakowa oraz turystów. Ambicją Cricoteki jest stworzenie miejsca przyjaznego dla każdej grupy wiekowej, osób niepełnosprawnych, ale także nauczycieli czy szczególnie dla mieszkańców Podgórza. Działania tego typu umożliwią przybliżenie życia i twórczości Kantora, a także uwrażliwią na jego sztukę. Twórczość artysty, która zyskała międzynarodowe uznanie przyciąga do Cricoteki badaczy z całego świata. Nowa siedziba pozwoli na stworzenie tam także nowoczesnego centrum badawczego.
Powstanie nowej instytucji kultury z otwartym placem miejskim umożliwi organizację działań także poza jej murami. Zgodnie z życzeniem Tadeusza Kantora nadal będzie można zwiedzać jego pracownię przy ulicy Siennej, gdzie spędził ostatnie lata życia. Obok pracowni nadal funkcjonować będzie także niewielka galeria, w której kontynuowany będzie dotychczasowy program wystaw, projekcji filmowych, a także programów edukacyjnych. Ważną dla rozwoju pierwszego z głównych nurtów działań nowej Cricoteki będzie także kontynuacja zeszłorocznych warsztatów teatralnych – unikatowych spotkań z aktorami Teatru Cricot 2, które kończą się pokazami publicznymi prac warsztatowych.
Wystawy i inne wydarzenia będą organizowane z wykorzystaniem multimediów, umożliwiając aktywne uczestnictwo zwiedzających. Bogaty program edukacyjny będzie wykorzystywał sprawdzone metody organizowania wykładów czy lekcji muzealnych, ale będzie także oparty na nowoczesnych sposobach pracy z widzem, który będzie mógł spróbować własnych sił w twórczych działaniach.
Nowa Cricoteka, łącząc w sobie elementy muzeum (Muzeum Kantora), galerii (wystawy stałe i czasowe), teatru (spektakle gościnne, produkcja własnych spektakli) oraz kina (prezentacje filmów dokumentalnych oraz zarejestrowanych spektakli), z pewnością pozyska szerokie grono odbiorców i stałych bywalców.
Program otwarcia nowej siedziby Cricoteki dostępny jest tutaj.
Cricoteka została założona w Krakowie w 1980 roku z inicjatywy Tadeusza Kantora jako żywe archiwum Teatru Cricot 2. Zgodnie z wolą artysty, Cricoteka od początku pełniła równolegle funkcje muzeum, archiwum, galerii i ośrodka badań, jednocześnie gromadząc unikalne materiały dokumentujące działalność Teatru i jego założyciela. Cricoteka zajmuje się obecnie organizacją wystaw, spektakli, warsztatów oraz innych wydarzeń. Wydaje publikacje poświęcone sztuce i życiu Tadeusza Kantora.
Tadeusz Kantor (1915 Wielopole Skrzyńskie – 1990 Kraków) - twórca awangardowy, malarz, rysownik, teoretyk sztuki, scenograf i reżyser, autor happeningów, jeden
z najwybitniejszych reformatów teatru XX w. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1939). W czasie okupacji założył Podziemny Teatr Niezależny, gdzie zrealizował inscenizacje Balladyny J. Słowackiego oraz Powrotu Odysa S. Wyspiańskiego. W 1955, wespół z Marią Jaremą i Kazimierzem Mikulskim, założył teatr Cricot 2.
W pierwszym okresie jego istnienia kolejne etapy artystycznych poszukiwań wyznaczały inscenizacje dramatów Witkacego: Mątwy (Teatr Autonomiczny, 1956), W małym dworku (Teatr Informel, 1961), Wariata i zakonnicy (Teatr Zerowy, 1963), Kurki Wodnej (Teatr Happeningowy, 1967), Nadobnisie i koczkodany (Teatr Niemożliwy, 1973). Od 1965 roku zrealizował wiele akcji artystycznych i happeningów, m.in.: Panoramiczny Happening Morski (1967) oraz Lekcja anatomii wedle Rembrandta (1968). W malarstwie nawiązywał
i twórczo interpretował najnowsze nurty w sztuce światowej. W 1975 roku ogłosił manifest Teatru Śmierci, którego scenicznymi realizacjami były: Umarła klasa (1975), Wielopole, Wielopole (1980), Niech sczezną artyści (1985), Nigdy tu już nie powrócę (1988), Dziś
są moje urodziny (1991) oraz cricotages. Tadeusz Kantor zmarł nagle w Krakowie
8 grudnia 1990 roku, w czasie pracy nad ostatnim spektaklem. Wieloaspektowa twórczość autora Umarłej klasy wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom, a wszystkie dziedziny wzajemnie się przenikają. W latach 80. podsumowując swoje życie i twórczość artysta dokonał swoistego podziału własnej twórczości na poszczególne dziedziny. W teatrze powstają spektakle Nigdy tu już nie powrócę i Dziś są moje urodziny, w dziedzinie plastyki tworzy kolekcję A – zbiór prawie trzystu rysunków ukazujących kolejne etapy swojego rozwoju artystycznego; malarstwo zaś planował reasumować w formie albumu, który udało się wydać specjalnie jako część wystawy stałej w nowej siedzibie Cricoteki. Tadeusz Kantor dla każdej z dziedzin swojej twórczości przewidział też odrębne miejsce prezentacji. W Cricotece widział obiekty, przedmioty wyjęte z teatru dzieła, które winny tworzyć stałą ekspozycję. W ostatniej pracowni pragnął by eksponowane były rysunki z Kolekcji A, w wybudowanym zaś domu letnim w podkrakowskim Hucisku – widział wystawę swoich i Marii Stangret-Kantor obrazów.
Fot. Agnieszka Oprządek
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka
ul. Nadwiślańska 2-4, 30-527 Kraków
tel. (12) 421 69 75
Galeria – Pracownia Tadeusza Kantora
ul. Sienna 7/5, 31-041 Kraków
tel. (12) 421 32 66
Projekt „Budowa Muzeum Tadeusza Kantora oraz siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – CRICOTEKA” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz budżetu Województwa Małopolskiego.
Otwarcie nowej siedziby Cricoteki odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.