– Dzisiejsza konferencja pokazuje nam, że Wadowice to ważne miejsce na mapie Polski – nie tylko ze względu na Jana Pawła II. Postać Emila Zegadłowicza stanowi kolejny istotny element mozaiki wybitnych osobowości regionu. Odnosząc się do jego życia i dorobku literackiego, nie sposób zaprzeczyć, że na kartach historii zapisują się tylko ludzie wyraziści, którzy mają odwagę być sobą. Takim właśnie człowiekiem był Emil Zegadłowicz – mówił rozpoczynając spotkanie Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa.
Przypomnijmy, Emil Zegadłowicz z Wadowicami jest związany od lat szkolnych – tu zdał maturę. Znaczną część życia spędził w Gorzeniu Górnym, niedaleko Wadowic. Trudno więc się dziwić, że te strony były często tematem jego utworów. Warto dodać, że Emil Zegadłowicz pozostawił po sobie ponad czterdzieści tomików poezji, dziesięć dramatów i sześć powieści. Na kanwie jednej z nich Wojciech Marczewski nakręcił film „Zmory”.
Zegadłowicza mieszkańcy Wadowic pamiętają również jako miłośnika sztuki. Swoim mecenatem objął wielu tutejszych artystów: od świątkarza Jędrzeja Wowry z Gorzenia Górnego po wadowickich rzeźbiarzy – Wincentego Bałysa i Franciszka Suknarowskiego.
(Agenda UMWM w Oświęcimiu)