Tytuł wystawy – Kochani ludożercy – pochodzi z wiersza Tadeusza Różewicza List do ludożerców z tomiku Formy, Wydawnictwo Czytelnik, 1958.
Artysta zaprezentuje wybór rysunków i obrazów z lat 2018–2025, czyli okresu po ukończeniu studiów artystycznych na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Głównym motywem prac jest człowiek – w ujęciu indywidualnym i zbiorowym. Lissitzky eksploruje temat portretu, także społecznego. Miesza konwencje, posługując się ugruntowaną tradycją malarstwa, ale też karykaturą i prymitywizmem, w efekcie uzyskując własny, oryginalny język wizualny. Najważniejszy dla niego jest gest i swobodne posługiwanie się medium, które samą swą plastyczną materią podpowiada rozwiązania formalne.
Z całości wyłania się ironiczne, pełne jednocześnie humoru i tragizmu ujęcie rodzaju ludzkiego - przechowywaczy krzywd, nadzorców represji estetycznych, egzekutorów norm, inżynierowów podziałów, konsultantów moralności tymczasowej, kłamczuszków w dobrej wierze, konserwatorów statusu quo, rysowników cudzych granic… Kochani ludożercy! Uprzejmie prosimy nie gryźć.
Ja Lissitzky
Urodzony w 1990 roku w Elblągu. W 2018 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie z tytułem magistra.
Jego twórczość została doceniona w międzynarodowym konkursie M&C Saatchi Art for Change Prize, gdzie w 2022 roku zdobył nagrodę dla Europy. Prezentował swoje prace na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, w tym w prestiżowych galeriach w Berlinie, Londynie i Wrocławiu. Obecnie mieszka i pracuje we Wrocławiu.
Więcej na stronie BWA SOKÓŁ