W nowej siedzibie wyróżnione zostaną dwa główne nurty działań: pierwszy związany z prezentacją twórczości Tadeusza Kantora oraz drugi ukazujący jej wpływ na współczesną sztukę i teatr. Projekty zapowiadające nową drogę Cricoteki prezentowane są już w tym roku, ze świadomością, że tworzenie nowej instytucji kultury na mapie Krakowa wymaga odpowiedniego przygotowania i dialogu z obecną i przyszłą publicznością. Pierwszym z nich jest projekt Muzeum Migrujące, który pośród wielu działań proponuje m.in. seminarium: Muzeum jako praktyka artystyczna.
Jednym z największych wyzwań dla nowej odsłony Cricoteki staje się wpisanie twórczości artysty we współczesne dyskursy sztuki, otwarcie na nowe sposoby interpretacji i prezentacji. Drugi z projektów Radykalne języki mierzy się z tym zadaniem jako pierwszy. Stworzony przez kuratorki Joannę Zielińską i Maaike Gouwenberg program, na który składają się rozmaite działania performatywne, wystawa i wydawnictwo, w niekonwencjonalny sposób wchodzi w dialog z twórczością Tadeusza Kantora, starając się w działaniach współczesnych artystów odnaleźć punkty z nią wspólne. Autorska koncepcja projektu, nie w formie wystawy czy tekstu, ale właśnie serii działań na styku różnych form sztuki, zakłada nowatorskie podejście do reinterpretacji dzieła artysty.
Działania performatywne, realizowane w ramach projektów Radykalne języki i Muzeum migrujące, obrazują kierunek programu, który rozwijany będzie w przestrzeni sali wielofunkcyjnej nowego budynku. Staną się one uzupełnieniem wystaw sztuki Tadeusza Kantora i wystaw czasowych, które będą eksponowane w budowanej obecnie, zawieszonej na filarach, części nowej siedziby.
więcej na stronie www.news.cricoteka.pl