Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Nagrodzono działania samorządu na rzecz osób niepełnosprawnych

Kultura
24 stycznia 2018
Małopolska. Kultura wrażliwa to projekt Województwa Małopolskiego realizowany we współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury, dzięki któremu instytucje kultury z naszego regionu są nie tylko coraz lepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, ale też bardziej otwarte na ich obecność. Jako jedyny projekt samorządu regionalnego został on właśnie uznany za jedną z najlepszych tego typu inicjatyw w Polsce, otrzymując nagrodę w konkursie Samorząd Równych Szans.

Konkurs, który został zorganizowany już po raz dziewiąty przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego, co roku docenia wyjątkowe inicjatywy samorządów lokalnych, dzięki którym warunki życia osób z niepełnosprawnościami poprawiają się, a także motywują ich do dalszej aktywności społecznej, wspierają niezależność i zaradność osobistą. Niewątpliwie, jednym z takich projektów jest Małopolska. Kultura wrażliwa, co zostało docenione przez konkursowe jury.

Siłą projektu zainicjowanego przez samorząd województwa jest to, że o jego kształcie współdecydują osoby, do których ten projekt jest skierowany, czyli osoby z niepełnosprawnościami. Dzięki temu instytucje kultury Województwa Małopolskiego z dnia na dzień są nie tylko coraz bardziej dostępne, ale też bardziej przyjazne dla tych osób

– mówi Leszek Zegzda, odpowiedzialny w zarządzie województwa za obszar kultury. Przypomina również, że w ubiegłym roku w ramach projektu zorganizowano chociażby specjalne szkolenia, z których skorzystało około 500 pracowników ze wszystkich wojewódzkich instytucji kultury. - W ich trakcie można było dowiedzieć się bezpośrednio od osób niewidomych czy niesłyszących, z jakimi trudnościami zmagają się na co dzień i jak można im pomóc podczas ich wizyty w teatrze czy muzeum – podkreśla Zegzda.

Małopolska. Kultura wrażliwa

Małopolska. Kultura wrażliwa

To jednak nie wszystko – w minionym roku w ramach projektu specjaliści opracowali też specjalne „wytyczne dostępności", czyli standardy dostosowania obiektów i oferty instytucji kultury do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Aby otrzymać „świadectwo dostępności”, placówki musiały pozytywnie przejść ocenę dostępności, która została przeprowadzona przez zespół ekspertów. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele instytucji kultury, nauki oraz przede wszystkim – organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Zaświadczenia te trafiły w sumie aż do 20 wojewódzkich instytucji kultury. Warto jednak podkreślić, że w kolejnych latach planowane jest rozszerzenie "wytycznych dostępności" o bardziej szczegółowe wymagania.

Listę wszystkich nagrodzonych w tym roku inicjatyw można znaleźć tutaj. Projekty docenione we wcześniejszych latach można natomiast znaleźć w ogólnopolskiej bazie dobrych praktyk, która jest dostępna na stronie www.bazadobrychpraktyk.firr.org.pl.

Więcej informacji na temat projektu Małopolska. Kultura wrażliwa można znaleźć z kolei tutaj.

Zobacz również:

Instytucje kultury otwierają się na osoby z niepełnosprawnościami

Instytucje kultury otwierają się na osoby z niepełnosprawnościami

Galeria zdjęć