– Wszyscy laureaci Nagrody Jerzmanowskich odcisnęli ogromne piętno na polskiej kulturze, historii i społeczeństwie. Dlatego kontynuacja tego pięknego „przedwojennego nobla” powinna jeszcze bardziej nas motywować do lepszego działania na rzecz wolności – mówił w trakcie uroczystości Leszek Zegzda, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, podkreślając, że władze województwa są dumne z możliwości współdziałania w tak ważnej inicjatywie.
Prof. Jerzy Limon nie krył ogromnej radości i wzruszenia z przyznanego wyróżnienia.
– Odpowiem słowami Szekspira, że gdyby każdemu dać to, na co zasłuży, to któż by uniknął batów? – żartował podczas swojego przemówienia profesor.
Jak podkreślała kapituła nagrody, tegoroczny laureat stworzył niezwykłe dzieło – Teatr Szekspirowski w Gdańsku, który nawiązuje do wielkiej tradycji miejsca, gdzie już cztery wieki temu grano sztuki Szekspira. Co więcej, prof. Limon potrafił zespolić lokalne środowisko, a także wybitnych polskich reżyserów i aktorów do wspólnego działania, czego rezultatem jest najbardziej nowoczesny polski teatr, imponujący zarówno wspaniałą architekturą, jak i ogromnymi możliwościami technicznymi.
Przypomnijmy, Nagroda Jerzmanowskich była pierwotnie przyznawana w latach 1915–1938. W tym czasie zyskała ona wielki prestiż, tak ze względu na wybitnych laureatów, jak i na swoją wysokość. Odnowiona w 2009 roku – w stulecie śmierci Erazma Jerzmanowskiego – staraniem PAU i z jej inicjatywy, przy wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia im. E. i A. Jerzmanowskich, a dzięki funduszom Województwa Małopolskiego, ma wyróżniać kandydata, który – zgodnie z testamentem Erazma Jerzmanowskiego – „przez swe prace literackie, naukowe lub humanitarne dokonywane z pożytkiem dla ojczystego kraju, potrafił zająć wybitne stanowisko w społeczeństwie polskim”. Pierwszą laureatką Nagrody po jej wznowieniu została Janina Ochojska-Okońska, dołączając tym samym do grona świetnych poprzedników: kardynała Adama Sapiehy, Henryka Sienkiewicza, Ignacego Paderewskiego i innych. W 2010 roku Nagrodą uhonorowano Jerzego Nowosielskiego, w 2011 Macieja Grabskiego, w 2012 Adama Bielańskiego, w 2013 Andrzeja Zolla, a w 2014 Jerzego Owsiaka.
(Biuro prasowe/pkorb; fot. Bogdan Zimowski/Archiwum PAU)