Jest to największa, cykliczna impreza plenerowa o charakterze folklorystycznym odbywająca się w orawskim muzeum na wolnym powietrzu. Towarzyszą jej pokazy warsztatowe różnych zajęć, degustacje dań regionalnych, taniec i muzyka. Swoje wyroby prezentują twórcy ludowi z regionu Orawy i nie tylko. Swoje stoiska mają także Babigórski Park Narodowy, Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Nowy Targ oraz rozmaite stowarzyszenia z Podtatrza i Koła Gospodyń Wiejskich. Nie zabraknie więc niczego ani dla ciała, ani dla ducha.
Ponadto w trakcie imprezy otwarte zostaną trzy wystawy czasowe:
„70 lat Babiogórskiego Parku Narodowego w fotografii” (przygotowana przez Babiogórski Park Narodowy),
wystawa fotograficzna „Między Kliszczakami” oraz
wystawa „Kolekcjoner codzienności. Muzeum domowe Andrzeja Stechury” – prezentująca zbiory wyjątkowe i zarazem zachęcająca do odwiedzin w prywatnym muzeum w Kiczorach, co dla wielu będzie piękną wycieczką w przeszłość.
Zaproszenie video na tę ostatnią można znaleźć na kanale YT muzeum: https://youtu.be/xAARUZ4ZUB0
Na najmłodszych czekać będą dmuchańce, konkursy, teatrzyk i wiele innych atrakcji, zaś dla spragnionych nieco spokojniejszych tonów i poszukujących chwili oddechu wśród gwaru, w kościele MB Śnieżnej w skansenie odbędzie się koncert w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej.
Wieczorem zaś, w związku podwójnymi urodzinami dworu Moniaków - najstarszego budynku w muzeum, który obchodzi w tym roku podwójne urodziny: 420 i 240 lat (budowa starszej i nowszej części) wystąpi zespół Floripari. Muzycy wawelscy z koncertem „Wędrówki po dworach Europy XVI i XVII wieku”.
22. Święto Borówki w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej
28 lipca, od godz. 11.00.
Szczegółowy program można znaleźć na stronie muzeum.
Zachęcamy także do śledzenia muzeum w mediach społecznościowych: https://www.instagram.com/orawaskansen/ oraz https://www.facebook.com/OrawaSkansenOfficial