Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i Autorzy zapraszają na otwarcie wystawy

Kultura
06 lutego 2018
Na zdjęciu przedsawiony jest plakat z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
fot. fot. Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu
17:00 16 lutego 2018
Miasteczko Galicyjskie, galeria w ratuszu ul. Lwowska 226 Nowy Sącz
W piątek 16 lutego o godz. 17:00 Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i Autorzy zapraszają na otwarcie wystawy POLSKO-SŁOWACKA KONFEDERACJA RZEŹBIARZY: MARIAN PAŻUCHA i JAN KRLIČKA.

Tematyka dzieł obu autorów oscyluje wokół podobnych treści, a sposób wypowiedzi artystycznej zaskakuje pomysłowością, prostotą i łatwością ukazania wybranej opowieści.
Obaj swoje reliefy i rzeźby malują, co zbliża ich dzieła także pod względem formalnym. Niemniej każdego cechuje inna wrażliwość, która przekłada się na indywidualny styl prac.

Marian Pażucha - zajmuje się rzeźbą w drewnie i malarstwem od początku lat 70. XX w., regularnie od 1973 r. Posiada uprawnienia mistrzowskie rzeźby w drewnie. Jego prace ukazują przyrodę Karpat oraz kulturę duchową i materialną tego regionu: obyczaje, wierzenia, obrzędy, zabawę i modlitwę – trudne życie i stałą walkę o byt. Artysta wciąż doskonali swój warsztat, urozmaica tematykę i kompozycję. Tworząc płaskorzeźbę, wykorzystuje walor i specyfikę drewna, czasem także jego naturalny kształt. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i za granicą, utrwalając karpackie tematy i nawiązując do tradycji polskiej sztuki ludowej.

Ján Krlička - urodził się w 1954 r. w Vrchlabi, w byłej Czechosłowacji. W 1961 r. jego rodzina przeniosła się do słowackiego Preszowa, gdzie artysta nadal mieszka i tworzy swoje dzieła. Jest samoukiem, który rzeźbi od najmłodszych lat, ale poważnie zajmuje się tą dziedziną twórczości od 1990 r. Często tematami jego prac są historie biblijne i święci oraz historie codziennego życia, w tym przedstawienia muzyków z ich otoczeniem pełnym tańca i radości. Równie ważną częścią jego opowieści jest żywiołowa natura, czasem stanowiąca tło, ale często będąca głównym elementem kompozycyjnym.
Wiele prac Krlička znajduje się w prywatnych kolekcjach słowackich oraz na Węgrzech, w Polsce, w Wielkiej Brytanii oraz Kanadzie.

Wystawa czynna do 8 kwietnia 2018 r.

Galeria zdjęć