Projekt jest propozycją działań skierowanych do dzieci i młodzieży z dzielnicy Kazimierz, które większość czasu spędzają na ulicy. Realizowany będzie wspólnie z Centrum Profilaktyki i Edukacji Społecznej PARASOL. Obejmuje serię działań, które mają pobudzić i wzmocnić oddolny, sąsiedzki ruch zmian w środowisku dzielnicy.
Uczestników zapytamy o ich sposób życia i wspólnie poszukamy, czy w tym, jak żyli ludzie dawniej, jest coś, co może być ożywczą inspiracją dla nich dzisiaj. Wykorzystamy metody pracy stosowane w etnograficznych badaniach terenowych, w sztuce oraz kulturze ulicy (historia mówiona, etnodizajn, guerilla gardening, pedagogika zabawy.)
Zaprosimy uczestników do własnych twórczych aktywności, by odkryli w sobie energię do działań w ramach oddolnych inicjatyw. Obszar pracy wyznaczą cztery tematy: więzi, moja opowieść, natura, projektowanie najbliższego świata.
Podsumowanie projektu nastąpi w trakcie święta dla wszystkich mieszkańców dzielnicy z okazji Dnia Dziecka na placu Wolnicy w 2013. W ten sposób zasoby etnograficzne posłużą do tworzenia współczesnej mądrości życia. Jednocześnie większość działań odbędzie się poza murami Muzeum, tam gdzie żyją dzieci i młodzież, o które chcemy powalczyć.
Wartość finansowa wsparcia to 22 000 zł.