Podczas koncertu swoje programy zaprezentowali artyści z 14 różnych krajów, oferując widzom prawdziwą podróż po globalnym dziedzictwie folklorystycznym. Ceremonia flagowa, będąca tradycyjną częścią inauguracji, była okazją do oficjalnego przedstawienia wszystkich zespołów uczestniczących w festiwalu. Po tej barwnej prezentacji nastąpiło wręczenie upominków dla zespołów od województwa małopolskiego, co dodatkowo podkreśliło gościnność regionu. Swoją obecnością całe wydarzenie uświetnili również posłowie na Sejm RP Filip Kaczyński i Władysław Kurowski oraz dyplomaci m.in. z Tajlandii, Turcji, USA, Słowacji, Kolumbii i Regionu Kurdystanu.
Piękno folkloru, twórcze spotkania
Województwo Małopolskie odegrało kluczową rolę w organizacji Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem, zarówno pod względem logistycznym, jak i finansowym. Dzięki wsparciu finansowemu regionu możliwe było zaproszenie artystów z różnych stron świata oraz zapewnienie im odpowiednich warunków do prezentacji swoich tradycji. Marszałek Łukasz Smółka oraz Iwona Gibas z zarządu województwa wyrazili swoje zadowolenie z możliwości wspierania tak ważnego wydarzenia, które promuje różnorodność kulturową i wzmacnia międzynarodowe relacje.
Z wielką radością i satysfakcją witam Państwa na jubileuszowej 10. edycji Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. To festiwal, który jest jednym z największych tego typu wydarzeń w regionie. Pozwala na wymianę doświadczeń między przedstawicielami różnych tradycji i kultur. Wzmacnia więzi społeczne, integrując publiczność wokół ludowego dziedzictwa niematerialnego i pozwala poznać niezwykle bogatą i różnorodną spuściznę kulturową. Zarząd Województwa Małopolskiego docenia wielką rangę festiwalu i wspiera go od samego początku istnienia. Przez dziesięć lat dofinansowaliśmy kolejne edycje tego przedsięwzięcia, a także współpracującą z festiwalem Małopolską Szkołę Gościnności, łączną kwotą w wysokości ponad 2,8 mln złotych
- przypomniał marszałek małopolski Łukasz Smółka.
Serdecznie pozdrawiam z tego miejsca wszystkich uczestników festiwalu i jego publiczność. Życzę Państwu wielu wrażeń i wzruszeń podczas koncertów
- dodał marszałek Łukasz Smółka.
Wspaniale być dzisiaj razem z Państwem na Rynku w Myślenicach. W tym miejscu składam serdeczne podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w organizację festiwalu, ze szczególnym uwzględnieniem Burmistrza Myślenic Jarosława Szlachetki oraz Dyrektora Artystycznego festiwalu Piotra Szewczyka. Dziękuję Państwu za wielką pasję oraz nieograniczoną wyobraźnię włożone w przygotowanie tak bogatego programowo, pełnego kolorów i fantazji wydarzenia. Co roku Państwa festiwal zwiększa swój zasięg i zdobywa nową publiczność, otwierając dla odbiorców niezwykłe obszary kultury ludowej. Życzę, aby ta twórcza energia towarzyszyła imprezie jak najdłużej
- powiedziała Iwona Gibas z zarządu województwa.
- Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem to nie tylko święto muzyki i tańca, ale przede wszystkim spotkanie kultur i ludzi. Każdego roku odkrywamy nowe oblicza tradycji ludowych, co wzbogaca nas wszystkich i buduje mosty między narodami. Jestem dumny, że dzięki wspólnemu wysiłkowi i wsparciu społeczności, możemy już od 10 lat cieszyć się tym wyjątkowym świętem w Myślenicach - podkreślił w swoim wystąpieniu dyrektor festiwalu Piotr Szewczyk.
Kolorowy weekend w Myślenicach
Piątkowy koncert rozpoczął barwny i folkowy weekend w Myślenicach. W sobotę na mieszkańców i gości festiwalu czekają wyjątkowe happeningi. O godzinie 10:00 w Małopolskiej Szkole Gościnności rozpocznie się „Taste of the world” – „Zasmakuj świata”, podczas którego artyści z różnych zakątków globu będą gotować i częstować swoimi regionalnymi potrawami. Po kulinarnych doświadczeniach nastąpi barwny korowód – parada ulicami Myślenic, która od lat dodaje miastu kolorytu i wprowadza festiwalową atmosferę.
W sobotę wieczorem na scenie pojawi się Cleo, natomiast w niedzielę festiwal zakończy występ Karoliny Lizer z orkiestrą. To doskonała okazja, by dołączyć do świętowania i doświadczyć niezwykłej atmosfery tego międzynarodowego wydarzenia
Podczas festiwalu na Myślenickim rynku trwa kiermasz rękodzieła, gdzie można nabyć unikalne produkty prezentujące naszą rodzimą tradycję. Dodatkowo, do końca trwania festiwalu uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w warsztatach tanecznych i rękodzielniczych, co stanowi doskonałą okazję do aktywnego włączenia się w festiwalowe działania i poznania tajników tradycyjnych technik artystycznych.
Celebruj z nami to, co nas łączy!
Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem to wyjątkowe wydarzenie, które łączy różnorodność kulturową z serdeczną atmosferą. Dzięki bogatemu programowi artystycznemu, festiwal staje się miejscem, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a uczestnicy mogą czerpać radość z odkrywania piękna folkloru z różnych zakątków świata.
Niech tegoroczne jubileuszowe wydanie festiwalu stanie się inspiracją do poznawania i szanowania różnorodności kulturowej oraz wspólnego celebrowania tego, co nas łączy. Serdecznie zapraszamy do Myślenic na kolejne dni pełne muzyki, tańca i niepowtarzalnej atmosfery.
Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem posiadają weryfikację Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.
Pełen program i szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdziesz na stronie internetowej www.festival.myslenice.pl
oraz w mediach społecznościowych na Facebooku oraz na Instagramie.